28. prosince–3. ledna 2022

Papež František

28. 12. 2021

85. NAROZENINY OSLAVIL PAPEŽ S DESÍTKOU UPRCHLÍKŮ, kterým umožnil odejít z kyperského tábora do Itálie. Finančně je podpoří Svatý stolec a komunita Sant‘Egidio se postará o jejich integraci. František vyslechl jejich příběhy o útěku z Konga, Somálska či Sýrie. Příchozí, mezi nimiž jsou mj. lékaři a IT technici, papeži popřáli pevné zdraví a darovali mu obraz afghánského uprchlíka na moři. Papež slavil také s 350 pacienty charitativního pediatrického střediska a několika bezdomovci. Gratulaci za české a moravské biskupy zaslal předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner a popřál i prezident Miloš Zeman, který jako hlava státu opětovně pozval papeže do ČR.

PŘÍBĚHY JEDNÉ GENERACE S PAPEŽEM FRANTIŠKEM – to je název nové netflixové minisérie, která byla spuštěna na Vánoce a přináší příběhy lidí nad 70 let (včetně např. režiséra Martina Scorseseho či bioložky Jane Goodallové) v dialogu s třicátníky i papežem Františkem. Tématy jsou: láska, sny, potíže a práce. První z dotazů zní: „Svatý otče, co je láska?“ Papež odpovídá: „Napadá mě zeptat se tě: A co je vzduch?“ Předlohou je kniha, kterou papež napsal s P. Antoniem Spadarem SJ, šéfredaktorem jezuitského obtýdeníku La Civilta Cattolica. Série je i s českými titulky na netflix.com.

KARDINÁL MICHAEL CZERNY DOČASNĚ POVEDE důležitý vatikánský Úřad pro integrální lidský rozvoj, který se zabývá otázkami míru, spravedlnosti a charity. Kanadský jezuita původem z Československa, který je „pravou rukou“ papeže v otázkách migrace, přebírá vedení po ghanském kardinálovi Peteru Turksonovi. Ten stál v čele úřadu i předešlé papežské rady, jež se s ním v roce 2016 spojila, už od roku 2009. Podle nových kuriálních pravidel by tedy už přesáhl limit. Vedením sekretariátu nového prefekta je pověřena salesiánka Alessandra Smerilliová, rovněž dočasně.

K ROKU RODINY AMORIS LAETITIA napsal papež o svátku Svaté rodiny 26. prosince dopis manželům. Rok, který František zahájil v březnu, vyvrcholí 26. června 2022 v Římě při 10. Světovém setkání rodin. Manžele papež vybízí k odvážné „cestě do zaslíbené země“, aby se vymanili z vlastního klidu a bezpečí a svědčili o Bohu před dětmi i v práci.

OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU JE ÚKON LÁSKY, potvrdil Svatý stolec dřívější papežova slova v rámci nynější očkovací kampaně pro děti. V římském sídle Papežské akademie pro život byly představeny dvě studie vypracované spolu s Úřadem pro integrální lidský rozvoj a Komisí covid-19. Obě se zamýšlejí nad dopady pandemie na životy nezletilých (zvláště stresem) a připomínají, že do konce září ztratilo kvůli covidu rodiče či opatrovníky více než pět milionů dětí.

METROPOLITU HILARIONA, předsedu odboru vnějších církevních vztahů moskevského pravoslavného patriarchátu, přijal papež na osobní audienci. František vyjádřil blízkost ruskému patriarchovi Kirillovi, který nedávno oslavil 75. narozeniny, a vzpomněl na setkání roku 2016 v Havaně. O tom, že by se mohli znovu potkat, mluvil papež při návratu z Kypru a Řecka.

PRAVÁ EVROPA: IDENTITA A POSLÁNÍ – tak se jmenuje nová kniha emeritního papeže Benedikta XVI., která je třetím dílem jeho vybraných spisů a vychází k 50. výročí diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a EU. Autorem úvodu je papež František. „Jak nás lépe než kdokoli jiný učí právě tento muž, který přijal jméno Benedikt, aby přivedl Evropu zpět k jejím kořenům – v základech Evropy, její tvořivosti, blahobytu a lidskosti stojí humanismus (Kristova) vtělení,“ zdůrazňuje papež František.

NOVÁ PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ zavedl ve zhoršující se pandemii Vatikán. Nově platí pro vstup do muzeí nebo zaměstnání jen potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid.

STÁLÝM POZOROVATELEM PŘI OSN jmenoval papež nigerijského diplomata a biskupa. Fortunatus Nwachukwu nahradí polského arcibiskupa Ivana Jurkoviče. Africký diplomat, který přišel ve válce o několik členů rodiny a po kněžském svěcení studoval teologii v Římě, Frankfurtu a Jeruzalémě, působil mj. v Nikaragui a Indii.