Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Mluvčí papežů: od Jana Pavla II. k Františkovi

Obsah:

Úvod Téma

Mluvčí papežů: od Jana Pavla II. k Františkovi

14. 12. 2021

Tisk

K 90. výročí založení Vatikánského rozhlasu vydal v listopadu P. Federico Lombardi SJ, mluvčí tří papežů, v italštině knihu „Papežové, Vatikán, komunikace – zkušenosti a úvahy“.

Františkův styl komunikace v ní porovnává s jeho předchůdci a shrnuje své třicetileté zkušenosti mj. z vedení Vatikánského rozhlasu či televize.

„Evangelium znamená ‚radostná zpráva‘. Církev proto nemůže nekomunikovat – je to její poslání,“ uvádí se na obálce knihy, jejímž autorem je 79letý jezuita Federico Lombardi, nynější předseda Nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. a tvůrce mediální komunikace tří papežů. Upomíná, že samotné Kristovo poselství spočívalo na komunikaci a že apoštolové byli velkými komunikátory.

Novinář Ferruccio de Bortoli, bývalý ředitel deníku Corriere della Sera, v předmluvě vystihuje obsah knihy: P. Lombardi byl na různých pozicích hlasem tří papežů (2006–2016), jejichž okruh pracovníků se však vždy velmi lišil. „Papež Jan Pavel II. byl mistrem hlasového projevu a symbolických gest.“ Své utrpení a nemoc prožíval ve víře až do konce jako dlouhou kalvárii na očích celého světa. Ten se o jeho Parkinsonově chorobě dozvěděl ze slov Joaquína Navarro-Vallse, tehdejšího papežova mluvčího (v letech 1984–2006).

U Benedikta XVI. pak Lombardi vystihuje v komunikaci „průzračné myšlení, uspořádané vyjadřování bez nejistot a zmatků“. Oceňuje jeho výstižnost i to, že vydával knihy, mluví i o prvním papežově tweetu a následně o tom, jak se pro svou křehkou fyzickou kondici rozhodl rezignovat. Lombardi informoval svět o nečekané události s takovým klidem, jako by o ní věděl už delší dobu, a ne sotva pár hodin. Vysvětluje ji a zasazuje do souvislostí. Emeritnímu papeži pak věnuje v knize pasáže plné vděčnosti a zmiňuje velký kříž, který nesl s „pokorou, trpělivostí a vytrvalostí“. Na mysli má jak úniky tajných zpráv v kauze Vatileaks, tak případy sexuálního zneužívání v církvi, které začal Benedikt XVI. tehdy řešit.

U papeže Františka pak jezuita Lombardi začíná svědectvím o vizi „církve vycházející, která se netočí jen kolem sebe“, jak o ní mluvil Jorge Maria Bergoglio ještě jako argentinský kardinál před ostatními ve Vatikánu. Byl to jednoduchý a jasný vzkaz, na který mnozí slyšeli. Stává se tak hledaným „ledoborcem“, který dokáže odblokovat atmosféru velké kritiky církve zvenčí. „Papež František přišel bohudíky se svou dynamikou a originálností jako člověk, který církev opět vyvede na cestu hlásání evangelia světu,“ míní jezuita. Předkládá pak symbolická slova jeho pastoračního poselství: milosrdenství, nová evangelizace, rozlišování, společné putování se svatým Božím lidem, pohled z periferií, kultura setkávání a solidarity, skartační kultura, náš společný dům a všelidské bratrství.

„Jedním z tajemství účinnosti komunikace papeže Františka je jeho schopnost vybrat slova, která zasáhnou a otisknou se do paměti. Neváhá je pak schválně opakovat,“ uvádí bývalý mluvčí. Exhortaci Evangelii gaudium (Radost evangelia) z prvního roku Františkova pontifikátu označuje za jeho pastorační program.

Úvahy o světě informací a proměnách komunikace církve se v knize střídají s osobními příběhy a anekdotami ze zákulisí. V závěru se pak jezuita ohlíží za svou prací: „Vždy jsem si myslel, že moje služba je výjimečně krásná a privilegovaná, protože ji tvořily převážně zprávy o lásce, naději, solidaritě, důstojnosti lidí, odpuštění, pokoji... Co většího a krásnějšího bych si mohl přát?“

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou