14. 12. 2021
|KRÁTCE
PAPEŽ SE MODLÍ ZA UKRAJINU, jak ujistil po modlitbě Anděl Páně o třetí neděli adventní. „Letos bylo vyrobeno více zbraní než loni. Zbraně nejsou cestou. Kéž tyto Vánoce přinesou Ukrajině pokoj!“ přeje si František. Rusko totiž soustřeďuje na hranicích s Ukrajinou svá vojska. Papež vyzval, aby se napětí řešilo „seriózním dialogem“. Situace znepokojuje i mezinárodní společenství. Na setkání ministrů zahraničí zemí G7 v britském Liverpoolu se hovořilo o „obrovských ekonomických důsledcích“ případného konfliktu. Účastníci i americký prezident Joe Biden vyzvali Moskvu k vyjednávání.
LATERÁNSKÝ PALÁC SE OTEVÍRÁ veřejnosti. První sídlo papežů (až do 14. století), jehož revitalizaci navrhl papež František, má nové uspořádání i bezbariérovou trasu. Návštěvníci na téměř 3 000 m2 spatří 10 místností, papežský byt, soukromou kapli, schodiště do baziliky nebo stůl, u něhož byly podepsány Lateránské smlouvy. Prohlídky mají na starost misionářky Božího zjevení, které působí jako průvodkyně i ve svatopetrské bazilice, Vatikánských muzeích nebo po městě. „Římského biskupa zavazuje, aby zpřístupnil krásu uměleckého dědictví, které mu bylo svěřeno do ochrany,“ vysvětlil papež dříve.
NOVÝ CÍRKEVNÍ TRESTNÍ SYSTÉM vstoupil v platnost minulý týden. Reforma je obsažena v nové knize č. VI Kodexu kanonického práva. Papež ji vyhlásil letos 1. června apoštolskou konstitucí Pascite gregem Dei (Paste Boží stádce), která nahradila právní předpisy z roku 1983. Důvodem reformy, na které Papežská rada pro legislativní texty pracovala 12 let, bylo, že „starý trestní rámec nevyhovoval potřebám církve a vyvolával pochybnosti a nejistotu u těch, kteří ho museli aplikovat“. Nová legislativa naopak poskytuje přesné pokyny, jak postupovat.
SETKÁNÍ PAPEŽE S PŮVODNÍMI OBYVATELI KANADY, plánované na 17.–20. prosince do Vatikánu, se odkládá kvůli zhoršující se pandemické situaci. Delegace měla s papežem hovořit o historické tragédii kanadských církevních škol, jejichž systém domorodé děti násilně odděloval od rodičů a snažil se o jejich asimilaci do bělošské většiny. Běžné v nich bylo týrání, zneužívání a letos se našly také stovky neoznačených dětských hrobů.