30. listopadu–6. prosince 2021

Skleněný betlém v Litomyšli

30. 11. 2021

Skleněný betlém Jiřího Pačinky bude součástí letošní litomyšlské adventní výstavy betlémů v kostele Nalezení svatého Kříže. Vystaví tu i dar pro papeže.

Jiří Pačinek se nechal při vzniku betlému inspirovat námětem P. Rudolfa Repky, se kterým založil v Kunraticích u Cvikova Křišťálový chrám – unikátní umělecký projekt, propojující duchovní prostor s uměleckým sklem. Betlém pak vytvořili skláři během čtyř loňských adventních sobot, při kterých v nedaleké huti postupně vznikaly jednotlivé postavy Marie, Josefa, malého Ježíška, tří králů nebo pastevce.

Skleněný betlém bude v Litomyšli k vidění od 27. prosince v piaristickém kostele Nalezení svatého Kříže. Ještě předtím však 19. prosince večer proběhne na stejném místě předání křišťálového Jezulátka, kterým Jiří Pačinek obdaruje město Litomyšl. Jezulátko tak bude v tomto největším zdejším chrámu trvale umístěno jako otisk tvorby Jiřího Pačinky v Litomyšli.

Jedinečným okamžikem slavnostního večera se pak stane vystavení autorské kopie křišťálového relikviáře svaté Zdislavy, který Jiří Pačinek v originální verzi vytvořil coby oficiální dar pro papeže Františka a který mu byl předán českými a moravskými biskupy v rámci nedávné návštěvy Ad limina apostolorum.