30. listopadu–6. prosince 2021

Advent ve společenství rodin

30. 11. 2021

Pro letošní advent připravilo Biskupství královéhradecké brožuru s adventními zamyšleními. Jsou v nich inspirace od křesťanských rodin žijících na území diecéze.

image:Image Část titulní strany adventní brožury.
Část titulní strany adventní brožury. Repro KT

„Často se stává, že kvalitu vlastních rodin posuzujeme jen podle vnějšího uspořádání, podle toho, zda je navenek úplná a podobně. Nepřehlédněme však, že podstatou rodiny je kvalita vztahů v ní, její zaměření na ochranu jejích členů v jejich křehkosti,“ píše v publikaci diecézní biskup Jan Vokál. Adventní brožura je zaměřena na rodinu a může podle něj pomoci objevit, zda je rodina věrná svému poslání, jímž „není realizace vlastních tužeb, nýbrž obětující se láska, které nás učí Kristus Pán. Rodina s takovým zaměřením může být šťastná, krásná a úplná, i když v důsledku hříchu utrpěla sebevětší ránu či ztrátu,“ připojuje biskup, podle něhož je advent obdobím čekání na Dítě a narození betlémského Dítěte dává základ rodině Božích dětí.

Centrum pro rodinu využilo pro letošní adventní přípravu na Vánoce probíhající Rok rodiny Amoris laetitia, který je směřován k 10. světovému setkání rodin v Římě v červnu 2022. Autoři brožury se tak odvolávají i na text samotné apoštolské exhortace Amoris laetitia – Radost z lásky: „Advent je nám každoročně k dispozici jako čas, v němž Boží tajemství vtělení obnoví, očistí a znovu prozáří duchovní základ našich životů. Vždycky jsme mluvili o přebývání Boha v srdci člověka, který žije v jeho milosti. Dnes můžeme také říci, že Trojice je přítomná v chrámu manželského společenství. Jako Bůh přebývá v chválách svého lidu (srov. Žl 22,4), tak žije hluboko v manželské lásce, která mu vzdává chválu.“

„Základem adventního rozjímání je v této brožuře slovo evangelia tak, jak nás den za dnem vedou liturgická čtení. Ve světle exhortace Amoris laetitia se postupně dvacet sedm bratří a sester nechalo inspirovat evangelijním úryvkem a napsalo krátkou myšlenku, podnět, svědectví o vlastní cestě v rodině, zakládající se na vzájemné lásce. Upřímně jim za jejich řádky děkuji,” řekl ke vzniku brožury Advent P. Prokop Brož a připojil přání: „Kéž je nám letošní advent časem zcitlivění a vyladění se na lásku, která má svůj pramen v Nejsvětější Trojici a rozlévá se do lidských srdcí. Z této lásky žila Panna Maria, sv. Josef, pastýři, králové, apoštolové. Ani nám není tento dar upřen, je nám naopak nabízen každý den.“ Adventní brožury jsou k dostání na všech farních úřadech nebo si ji lze objednat na: safranko@bihk.cz.