30. listopadu–6. prosince 2021

Ve Vranově nad Dyjí pořádají sbírku na nové zvony

Brněnská diecéze

30. 11. 2021

Tři zvony chtějí pořídit ve Vranově nad Dyjí do původně románského, nyní barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jejich pořízení si včetně instalace vyžádá náklady okolo dvou a půl milionu korun. Zatím se podařilo vybrat sto deset tisíc korun.

„Ví se, že už v listopadu roku 1898 pukl největší zvon. Byla to jakási předzvěst dalších problémů se zvony. Během světových válek byly z naší věže zvony vždy odvezeny. Po té poslední se je zatím nepodařilo pořídit, a tak ve Vranově na farním kostele pravé zvony nezvoní. Nyní ale již 25 let odtud slyšíváme pouze reproduktor s nahrávkou zvonů z Chrudimi,“ popsal historii zvonů ve Vranově nad Dyjí tamní farář P. Marek Dunda.

Budou vážit dvě tuny

Zvony, které se nyní farnost chystá pořídit podle návrhu diecézního kolaudátora zvonů Petra Jandy, budou dohromady vážit 2 030 kg a budou laděny v tóninách e1, a1 a cis2. „To aby dobře souzněly s velkým historickým zvonem z roku 1767 na věži zámecké kaple. Po získání potřebných prostředků budou, dá-li Bůh, zhotoveny ve Zvonařství Dytrychová v Brodku u Přerova,“ uvedl P. Dunda. Pokud by někdo chtěl přispět, může se více informací o sbírce dozvědět na webu farnosti www.fatym.com.