23.–29. listopadu 2021

Bůh nevládne, aby byl mocnější

Papež František

23. 11. 2021

Aby mladí lidé „stáli, když se všechno hroutí“, „byli staviteli uprostřed trosek“ a „šli odvážně proti proudu“ – k tomu je vyzval papež o diecézním Světovém dni mládeže na slavnost Ježíše Krista Krále.

image:Image Papež s mladými lidmi při slavnosti ve Svatopetrské bazilice.
Papež s mladými lidmi při slavnosti ve Svatopetrské bazilice. Snímek ČTK

Papež František v neděli 21. listopadu slavil s mladými lidmi mši svatou v bazilice sv. Petra. Letos poprvé se Světový den mládeže slaví takto v diecézích a předchází setkání v Lisabonu, které je v plánu na rok 2023, jak připomínají Vatican News. V kázání Svatý otec vyzval zamyslet se nad dvěma obrazy Krista: jak na konci dějin „přichází s oblaky“ (Zj 1,7; Dan 7,13) a jak říká Pilátovi „já jsem král“ (Jan 18,37).

Na první dva odkazy z Bible papež navázal slovy: „Nezůstávejme uzavřeni ve svých myšlenkách a nelitujme se. Vzhlédněme, vstaňme!“ A pokračoval: „Je to ten nejúchvatnější úkol, který vám byl svěřen: stát na nohou, když se zdá, že se všechno hroutí; být strážci, kteří umí vidět světlo v nočních vizích; být staviteli uprostřed trosek – abyste mohli snít. Mladý člověk, který není schopen snít, chudák, zestárl předčasně!“ Zároveň podotkl, že ke snění někdy patří „dělat rámus“. „I my jako církev potřebujeme snít, potřebujeme nadšení a zápal mladých lidí, abychom byli svědky Boha, který je stále mladý!“ připomněl František.

Druhý obraz zatčeného Ježíše stojícího před Pilátem papež komentoval: „Ježíš neskrývá svou identitu, nezastírá své úmysly, nevyužívá možnosti zachránit se. Přijímá odpovědnost za svůj život: přišel jsem s posláním a jdu až do konce, abych vydal svědectví o Otcově království. Ježíš je takový. Přišel bez kompromisů, aby svým životem hlásal, že Bůh nevládne proto, aby zvětšil svou moc a potlačil ostatní, s armádou a silou. Jeho je království lásky. Drazí mladí lidé, nechte se přitáhnout Ježíšovou svobodou! Ať v nás vibruje, ať námi otřese, ať v nás vzbudí odvahu k pravdě.“ Svatý otec upozornil, že Ježíšova svoboda dává odvahu jít proti proudu, když přijde pokušení zbavit se kříže: „Buďte svobodní, autentičtí, buďte kritickým svědomím společnosti. Mnozí z vás kritizují například znečišťování životního prostředí. Potřebujeme to!“

Slavnost Ježíše Krista Krále vyhlásil roku 1925 papež Pius XI. Přál si tak zdůraznit Kristovu svrchovanost nad lidskými dějinami i nad vládci světa. Slavnost uzavírá církevní rok před příchodem adventu.