23.–29. listopadu 2021

Advent prožijme jako synodu

23. 11. 2021

S návrhem na adventní cvičení v rodině přichází ve svém pastýřském listu pro nadcházející neděli arcibiskup Graubner. Tipy na prožití tohoto liturgického období ale nabízejí i další.

Olomoucký arcibiskup ve svém listu, který se v kostelích bude číst o první neděli adventní, připomíná dvě celocírkevní události letošního roku: Rok rodiny a synodální proces. „Svatý otec reaguje na dva velké problémy dnešního světa: přehnaný individualismus a krizi rodiny,“ dodává a jako možnou cestu navrhuje prožít letošní advent se zvláštním zaměřením na „společnou cestu“ – synodu – v rodině. „Udělejme si v době adventní ve všech rodinách každý týden společnou hodinku. Nic násilného. Jen mějme čas jeden pro druhého,“ vybízí arcibiskup Graubner a přidává i konkrétní rady: setkání má zahájit modlitba, každý z účastníků ať mluví o kterémkoli problému a ostatní ať pozorně naslouchají, ve druhém kole každý ať zmíní, co ho od druhých oslovilo, a do příštího setkání se má každý modlit a o řečeném přemýšlet.

„Uděláte novou duchovní zkušenost a Vánoce budou bohatší o nový způsob Boží přítomnosti ve vaší rodině,“ uzavírá svůj list arcibiskup Graubner a děkuje všem, kdo tak přispějí k obnově společnosti skrze obnovu vlastní rodiny.

Nápady na prožití adventu ale přicházejí také odjinud. Arcidiecézní Centrum pro pastoraci nemocných a Institut klinické pastorační péče Jsme blízko Vám nabízejí možnost odebírat na e-mail nahrávku s duchovním slovem na každou adventní neděli, přihlásit se lze na adrese resetkova.vera@ado.cz. A aktivitu na každý adventní den pak připravuje arcidiecézní katechetické centrum. „Jejich cílem je pomoci se zlepšením vztahů k Bohu, k lidem i k sobě samému,“ říká vedoucí centra Martina Orlovská a dodává, že informace lze nalézt na webu www.katechetiolomouc.cz.

Sváteční prohlídky

Předvánoční čas je však možné prožít nejen duchovními, ale i kulturními aktivitami. Správa Arcibiskupského zámku v Kroměříži tak o adventních víkendech zve na prohlídky vyzdobenými reprezentačními sály. „Návštěvníci si je budou moci projít bez průvodce, vlastním tempem, což je styl prohlídky vhodný zvlášť pro rodiny s menšími dětmi,“ vysvětluje ředitel zámecké správy Jiří Uhlíř a dodává: „Výzdoba jednotlivých sálů se bude lišit podle toho, který z významných svátků bude symbolizovat.“ V sobotu před první adventní nedělí pak na zámku bude probíhat také společná výroba adventních věnců.