23.–29. listopadu 2021

Křesťanské kalendáře doprovodí novým rokem

23. 11. 2021

V bohaté produkci stolních i nástěnných kalendářů na nadcházející rok 2022 si lze vybrat také mezi těmi s křesťanským zaměřením, leckdy i originálně umělecky zpracovanými.

image:Image „Svaté ženy“ se jmenuje nástěnný kalendář s originálními linoryty Kateřiny Klášterecké. Vyobrazení známých světic požehnal židlochovický farář P. Pavel Cebula. Objednat lze na svate22zeny@gmail.com, výtěžek pomůže ženám s rakovinou prsu.
„Svaté ženy“ se jmenuje nástěnný kalendář s originálními linoryty Kateřiny Klášterecké. Vyobrazení známých světic požehnal židlochovický farář P. Pavel Cebula. Objednat lze na svate22zeny@gmail.com, výtěžek pomůže ženám s rakovinou prsu. Repro KT

Tradiční oboustranný list s občanským i katolickým kalendáriem vyjde jako součást vánočního dvojčísla KT a ilustrují ho dvě díla sochaře Otmara Olivy. Spolu s dalšími médii v rukách křesťanů se pak KT představuje také ve stolním kalendáři nakladatelství Cesta. Ten tentokrát připomíná jubileum nadcházejícího roku: 11. října 1962, právě před 60 lety, byl zahájen Druhý vatikánský koncil. Papež František jej v bule Misericordiae vultus k vyhlášení Roku milosrdenství popsal: „Otcové shromáždění na koncilu pocítili požadavek mluvit k lidem své doby o Bohu srozumitelněji. Nadešel čas zvěstovat evangelium nově, být ve světě živým znamením Otcovy lásky.“ Vedle fotografií na každý týden přináší dvojí texty: vstupní antifony z nedělní liturgie a citace z koncilních dokumentů. Kalendárium zahrnuje významné dny křesťanských médií (vedle KT jsou to Radio Proglas, Televize Noe, časopisy IN!, Tarsicius, Duha a Immaculata a web pro mladé Signály.cz), redakce se představují krátkými anotacemi.

Stolní kalendář Dědictví otců je zase určený všem, kdo mají rádi české a moravské kostely, sakrální umění i duchovní myšlenky a modlitby. Připravilo ho KNA ve spolupráci s fotografickým spolkem Člověk a Víra, s jehož snímky se čtenáři setkávají i na stránkách KT.

Ekumenicky je rozkročen stolní kalendář Ženy v duchovenské službě. Vydal jej Ondřej Kříž z Náboženské obce Církve československé husitské ve Znojmě a nabízí v něm 53 zamyšlení od 53 žen, které slouží jako řeholnice, farářky, kazatelky či kaplanky v různých prostředích v tuzemsku i za hranicemi. Vedle „hvězd“, jako jsou boromejka Angelika Pintířová, vězeňská kaplanka Květoslava Jakubalová nebo abatyše benediktinek Francesca Šimuniová, se tu setkáme s teoložkami, redaktorkami křesťanských periodik, učitelkami, armádní kaplankou anebo i budoucí rabínkou. K objednání je na www.kiristan.cz.

Listový mezináboženský kalendář připravil na nadcházející rok evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal, laureát letošní Prix Irene za přínos porozumění a pokojnému soužití mezi různými skupinami, udělované na památku přeživší holocaustu Irene Bloomfi eldové. Kalendárium obsahuje svátky a významné dny občanského roku, východního i západního křesťanství, muslimů, židů, buddhistů a hinduistů. Partnerem projektu je religionistický časopis Dingir. Kalendář vychází jako příloha křesťanských periodik Český zápas, Evangelický týdeník a Tvůrčí život či v romském magazínu Romano voďi.

Vlastní kalendáře připravila také křesťanská vydavatelství jako Paulínky nebo Doron (ten je s myšlenkami P. Vojtěcha Kodeta) či pomáhající organizace, které znáte ze stránek KT – např. Cesta domů či Charita Nový Hrozenkov. Jejich koupí podpoříte projekty těchto organizací na pomoc druhým.