16.–22. listopadu 2021

Svatý Martin přivezl víno i zvony

Z domova

16. 11. 2021

Žehnání vín, průvody s koňmi i nové zvony. To vše propojily oslavy svátku sv. Martina. Někde se konaly hned ve čtvrtek, jinde až o víkendu. Zaujaly zdaleka nejen křesťany, často byly totiž k vidění v centru měst.

image:Image Svatý Martin přijel na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti 11. 11.
Svatý Martin přijel na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti 11. 11. Snímek Lenka Fojtíková

Symbolicky 11. 11. v 11.11 hod. vjel za vyzvánění kostelních zvonů na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti sv. Martin na koni. Po svém příjezdu před tribunou obdaroval svým pláštěm jednoho muže. „Je to připomínka legendy, podle níž se sv. Martin v době, kdy byl ještě římským vojákem, setkal se žebrákem a daroval mu polovinu svého pláště, aby mu nebyla zima, protože v něm uviděl Krista,“ připomíná uherskohradišťský děkan P. Josef Říha. Dále uvedl, že žehnání vína je tradice, protože v období svátku sv. Martina byla první mladá vína v naší oblasti už hotová. „Víno se žehná, aby ho lidé užívali jen ke svému dobru,“ řekl P. Říha.

O prvním zázraku

Ještě před samotným žehnáním si zaplněné náměstí vyslechlo úryvek z evangelia sv. Jana o prvním Ježíšově zázraku, kdy na svatbě v Káni Galilejské proměnil džbány s vodou ve víno. Podle přítomných vinařů je letošní ročník vín velmi kvalitní.

Zvon blahoslaveného Karla

Ve Starém Plzenci se vydal svatomartinský lampionový průvod v pátek 12. listopadu od Vilové čtvrti k Radoušově skalce, pojmenované po bájném obyvateli nedaleké zříceniny hradu Radyně. Tady si obecenstvo, tvořené převážně dětmi a rodiči, užilo hru přibližující sv. Martina v podání místního ochotnického souboru Konivadlo, který často doprovází akce staroplzenecké farnosti.

V Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku slavili v neděli 14. listopadu pouť, neboť tamní barokní kostel je zasvěcen právě sv. Martinovi. Při mši byly představeny dva nové zvony, které budou příští rok společně s dalšími čtyřmi zavěšeny na věž kostela. „Menší zvon je zasvěcený sv. Karlu Boromejskému a blahoslavenému Karlovi I. Habsburskému. Stal se tak prvním zvonem v ČR a dost možná i v Evropě, který nese jméno po tomto blahoslaveném příslušníkovi habsburského rodu a posledním císaři rakouském a králi českém. Větší zvon je zasvěcen sv. Martinu,“ uvedl Jiří Strašek, jeden z fotografů plzeňské diecéze.