16. 11. 2021
|V devadesátých letech se k zemědělství vracel i rod Czerninů, kterému se úspěšně povedlo obnovit hospodářství ve středočeských Dymokurech. Do stavu před kolektivizací se však český venkov už nevrátil, jak říká hospodář a také senátor TOMÁŠ CZERNIN.
Po vleklé restituci můj otec poměrně rychle obnovil hospodářství na polích, v lesích i na rybnících. V žalostném stavu byly budovy. Dnes jsou v pořádku, slouží ale většinou jinému účelu než původně. Smutné je, že nebylo možno obnovit navazující provozy (dnes jsem tedy čistý prvovýrobce). Mám na mysli cukrovar, pivovar, mlýn, výrobu sýra… Nejsmutnější je zřejmě osud dymokurského cukrovaru. Nejen že nebyl navrácen, ale dnes už je i zbouraný.
Začátky byly opravdu dramatické. Nebyly nejen peníze, ale ani stroje. Díky prodeji některých nevyužitelných budov jsme však poměrně rychle opatřili moderní stroje a na konci tisíciletí už bylo vše na dobré cestě.
Je s politováním, že se naše zemědělství dostalo do stavu, kdy první housle hrají obrovské zemědělské komplexy, které hospodaří většinou na půdě, jež jim nepatří, a ze zemědělství se stal průmysl.
Malých zemědělců, kteří našli odvahu a opět hospodaří, není mnoho. Ti, které znám, ale mají skutečně nadšení a zdravý vztah k půdě. Žijí myšlenkou, že to, co dělají, dělají pro ty, kteří přijdou po nich, a chtějí jim hospodářství předat v co nejlepší kondici. Patří jim úcta a vděk. Jsou solí venkova a celé společnosti. Sám se řídím heslem: „Nezdědili jsme tuto zemi od našich předků, půjčujeme si ji od našich potomků.“