26. října–1. listopadu 2021

Francie hledá, kudy dál

Ze světa

26. 10. 2021

Podporou obětí i jednáními s politiky reagují francouzští katolíci na bezprecedentní zprávu o zneužívání vydanou na začátku října.

Předsedu nezávislé komise CIASE JeanaMarca Sauvého, který na žádost francouzské církve po dva a půl roku vyšetřování vedl (viz KT 42), přijme 9. prosince papež František. Svatý stolec po vydání zprávy vyjádřil zahanbení a bolest, avšak samotné její zveřejnění uvítal. „Církev ve Francii zadáním této zprávy podnikla první nezbytné kroky k řešení pohromy sexuálního zneužívání,“ ocenil též předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých, kardinál Seán Patrick O’Malley OFM Cap. v prohlášení na webu této instituce tutelaminorum. org.

Průzkum odhalil ve Francii v posledních 70 letech v církevním prostředí 330 tisíc nezletilých obětí, prokázal však, že jde o celospolečenský problém. „Žádné prostředí není ušetřeno, nikdo se nemůže chlubit tím, že by se ho tyto problémy netýkaly,“ zdůraznil Vatikánskému rozhlasu Jean-Marc Sauvé. „Čísla o katolické církvi jsou šokující, ale hlavní prostředí, kde dochází k sexuálnímu násilí, je v rodinách a mezi přáteli rodin. Nejméně 5,7 % osob starších 18 let ve Francii bylo sexuálně napadeno v rodině nebo rodinnými přáteli, což je mimořádně vysoké procento,“ pokračoval Sauvé a vyzval: „V zájmu dětí by všechny veřejné i soukromé instituce, tedy i katolická církev, měly sdílet informace a zkušenosti, abychom se mohli pokusit tento problém omezit a vymýtit.“ Na církev podle těchto počtů připadá zhruba jedno procento.

45 doporučení, která CIASE nabídla jako výstup své studie, bude na svém plenárním zasedání v nadcházejícím týdnu řešit Francouzská biskupská konference. Program byl urychleně upraven a přibyl jeden jednací den. Součástí bude také setkání s oběťmi.

S francouzským ministrem vnitra Géraldem Darmaninem – pod kterého spadají záležitosti církví – jednal v polovině října šéf biskupské konference arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort zvláště o neporušitelnosti zpovědního tajemství. O zprávě CIASE hovořil též papež František s francouzským premiérem Jeanem Castexem, který přijel 18. října na plánovanou návštěvu Vatikánu u příležitosti 100. výročí vzájemných diplomatických vztahů. Castex dle deníku La Croix papeži potvrdil důvěru v církev a její kompetenci palčivý problém řešit.