26. října–1. listopadu 2021

Biskupové před cestou k papeži

Z domova

26. 10. 2021

Značnou část svého podzimního zasedání věnovali biskupové přípravě listopadové návštěvy „ad limina apostolorum“, při které se setkají s papežem Františkem a navštíví také rady a dikasteria Svatého stolce.

Setkání s papežem Františkem, které je nedílnou součástí návštěvy, se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu od 10.30 hodin. Jako dar mu biskupové přivezou relikviář s ostatky sv. Zdislavy, který vyrobili skláři z Kunratic u Cvikova. Vznikly celkem tři relikviáře. Papež by měl všechny požehnat a dva se následně vrátí do Česka. Na programu jsou také společné mše svaté ve čtyřech papežských bazilikách (sv. Petra, Panny Marie Větší, sv. Jana v Lateránu a sv. Pavla za hradbami), ale i v bazilice sv. Klimenta, kde biskupové navštíví v kryptě hrob sv. Cyrila. Společně s bohoslovci a kněžími z římské Papežské koleje Nepomucenum se biskupové vydají na pouť do Assisi, kde budou slavit bohoslužbu v bazilice sv. Kláry s připomínkou sv. Anežky České, se kterou se sv. Klára přátelila.

Vzdělávání dětí

Během zasedání biskupové schválili překlad liturgických textů k památce sv. Marty, Marie a Lazara a nové památky svatých doktorů církve: sv. Řehoře z Nareku, sv. Jana z Avily a sv. Hildegardy z Bingenu. A také Dokument pro náboženské vzdělávání dětí v ČR, který předkládá rámcový program pro evangelizaci a systematickou katechezi dětí školního věku.

V červnu se v Římě koná Světové setkání rodin. Paralelně bude probíhat i v jednotlivých diecézích. Biskupové se dohodli, že každý z nich stanoví termín setkání ve své diecézi podle vlastního uvážení.

Tématem jednání ČBK byla i preventivní opatření proti sexuálnímu zneužívání v církvi. Biskup Zdenek Wasserbauer informoval o zářijové konferenci o ochraně dětí a nezletilých v církvi, která se konala ve Varšavě a které se účastnil. „Navrhl jsem další kroky, kam bychom se u nás mohli dál ubírat a rozvíjet prevenci a ochranu zneužívaných. Mluvil jsem o několika konkrétních inspiracích, které mě ve Varšavě zaujaly,“ uvedl pro KT biskup Wasserbauer.

V rámci zasedání biskupové slavili i dvě mše sv. – v úterý 19. října v kostele sv. Petra ve Špindlerově Mlýně a ve středu 20. října v kapli na Erlebachově boudě.