26. října–1. listopadu 2021

S papežským dokumentem za rodinami

26. 10. 2021

Výzvu papeže Františka k oslavě Roku rodiny vzali za svou věřící ve Valašských Kloboukách. Jednou za měsíc se vždy v jedné farnosti děkanátu setkávají k zamyšlení nad jedním z papežových témat.

K desetiměsíční cestě s dokumentem Amoris laetitia inspirovala zdejší rodinné centrum zejména videa Svatého otce, jak je s českým překladem zveřejňuje Národní centrum pro rodinu. „Rozhodli jsme se tento bohatý materiál nabídnout lidem tak, aby se k němu mohl dostat kdokoli, pro koho je rodina důležitou hodnotou,“ říká pracovnice centra Marie Vaňková.

Na deset měsíců školního roku proto společně s dalšími naplánovala sérii setkání, která postupně projdou všemi farnostmi děkanátu a o některém nedělním odpoledni lidem nabídnou příležitost zamyslet se nad významem rodiny i otázkami, které jsou pro ni důležité. Obsahem je vždy promluva přizvaného hosta k vybranému tématu, osobní svědectví manželského páru a také modlitba.

Zatím poslední setkání se minulou neděli uskutečnilo v Nedašově a za téma si vzalo „Rodina ve světle Slova“. „Zamysleli jsme se v něm nad otázkou, proč a pro co nás Bůh stvořil,“ shrnuli Lenka a Vojtěch Ryzovi z Lidečka, kteří se prezentace tématu pro tento den zhostili.

Setkání přitom obohacují také je samotné. „Nejen tento projekt, ale třeba i Manželská setkání přinášejí naší rodině posílení vztahu, načerpání posily a inspirace do všedních dnů. Když mají manželé blízko k Bohu i k sobě, přijímají se ve své rozdílnosti, umí si odpouštět a mají snahu pečovat o svůj vztah, projeví se to v celé rodině,“ dodávají.