26. října–1. listopadu 2021

První mše po opravách na Zelené hoře

Brněnská diecéze

26. 10. 2021

Kostel sv. Jan Nepomuckého na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou, který je památkou UNESCO, přivítal o víkendu po rozsáhlých opravách první návštěvníky.

image:Image Biskup Pavel Konzbul požehnal opravený chrám na Zelené hoře.
Biskup Pavel Konzbul požehnal opravený chrám na Zelené hoře. Snímek Dušan Kadlec / Člověk a Víra

Farnost připravila na celý víkend duchovní a kulturní program. V sobotním odpoledni chrám požehnal brněnský světící biskup Pavel Konzbul. V promluvě mimo jiné připomněl, že se Jan z Nepomuku nedal zlomit intrikami Václava IV., který byl nakonec zbaven hodnosti i titulu římského císaře. „I nás by nemělo zlomit a nahlodat to, co vidíme kolem sebe. Pravda není to, o čem se hovoří, ale to, čemu věříme, co nám Bůh zjevil v Písmu, v církvi a v našem životě. Janova svatozář je na sochách tvořena 5 hvězdičkami, které mají znázorňovat světla, která se objevila na hladině Vltavy po mučedníkově svržení z mostu. Číslice pět může rovněž souviset s pěti ranami Ježíše Krista. Ježíšovy rány ukazují, že on nežil v odstupu od druhých, že je miloval. Stejně tak i naše křesťanská jednoznačnost nesmí postrádat lásku a soucit,“ řekl biskup. V příštím roce si chrám připomene 300 let od svého prvního vysvěcení.