19.–25. října 2021

Popišme, co se daří i co nás trápí

Plzeňská diecéze

19. 10. 2021

V neděli 17. října zahájil biskup Tomáš Holub při mši svaté v katedrále sv. Bartoloměje diecézní fázi biskupské synody, vyhlášené papežem Františkem. K této příležitosti vydal biskup Tomáš Holub pastýřský list, z něhož citujeme.

Náš papež František chce, abychom se ptali bez předsudků, jak žít coby církev dnešní doby tak, aby svědectví víry bylo přitažlivé pro naše okolí a aby i nám samotným přinášelo povzbuzení, posilu a radost. K tomuto hledání přidává naprosto zásadní výzvu: je třeba hledat společně, a to v každé místní církvi, tedy v každé farnosti, i v každé diecézi. Toto hledání za nás nemůže v žádném případě udělat někdo jiný kdesi v Římě či na biskupském úřadě. Bez naslouchání a bez braní vážně toho, co říká ten druhý, i když věci vidí jinak, není možné posunout se dál. Svatý otec nás zve, abychom se učili pojmenovávat, kde se nám toto vzájemné naslouchání daří a kde naopak hodně pokulhává. Vlastně nechce, abychom vymýšleli něco úplně nového, ale aby byl slyšet a brán vážně názor každého, kdo se cítí být či chce být součástí naší církve.

Společné hledání, tedy synodální cesta, je naší církvi vlastní již od jejího prvopočátku. Je ale třeba, abychom si ji znovu krok za krokem osvojovali a postupně znovu vnášeli do praktického života našich farností i celé diecéze… Jak konkrétně na to tedy půjdeme?

Přeji si, abyste si ve svých farnostech ve skupinách po 8–10 lidech položili základní otázku synody o společném putování a vybrali si jeden z deseti tematických okruhů k jejímu prohloubení. Papež nás vybízí, abychom zachytili názory i těch, kteří do kostela pravidelně nechodí nebo nejsou ani pokřtěni, pokud mají zájem nám s dobrým úmyslem něco říci. Prosím, abyste z těchto diskusí nikoho nevylučovali, aby se jich mohli účastnit i ti, kteří se nyní v církvi cítí zklamaní, odstrčení či zranění. Abychom tak byli schopni hrdě popsat to, co se nám na společné cestě daří, ale také nezamlčovat nic, co nám nejde a co nás trápí.

Se spolubratry kněžími budu o tomto zásadním synodálním procesu v životě nejen naší diecéze, ale celé církve mluvit na kněžském dnu. Budu jim vysvětlovat, že vše, co nás čeká, je bytostně spojeno přímo s podstatou naší církve, a osvětlovat smysl papežova pozvání. Věřím, že pak ve stejném duchu budou i oni připraveni povzbuzovat vás a aktivně se zapojit. Nicméně synodální proces, který je nyní před námi, není v žádném případě pojat tak, že biskup či kněz bude vše organizovat a kontrolovat. Celé naše hledání je myšleno jako společná cesta všech pokřtěných či hledajících; na této cestě jsme si před Bohem všichni rovni. Společně s papežem Františkem proto povzbuzuji a volám k aktivitě každého, komu není budoucnost naší církve lhostejná.

Nás všechny naléhavě vyzývám, abychom se za požehnání pro toto společné hledání intenzivně modlili… Na tuto společnou cestu s vámi se těším a nám všem k tomu žehnám.

Plné znění pastýřského listu a další informace k synodálnímu putování včetně kontaktů na diecézní koordinátory najdete na www.bip.cz.