12.–18. října 2021
Aktuální
vydání
19
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Krátké zprávy

Ze světa

12. 10. 2021

|
Tisk
|

KRÁTCEPROVIZORNÍ ZASTŘEŠENÍ dostala před zimou běloruská národní svatyně v Budslavi. Letos v květnu tento významný chrám z 18. století poškodil rozsáhlý požár a připravil jej o střechu i krov. Bez úhony byla však zachráněna Nejsvětější svátost i slavná ikona Naší Paní Budslavské – ochránkyně Běloruska. Ta je teď uchovávána ve vedlejší farnosti. Výroční národní pouť na začátku července (zapsaná i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO) se konala na prostranství před chrámem. Nyní je dokončena nezbytná projektová dokumentace k opravám a nainstalované provizorní krytí z pozinkovaného plechu. Nová střecha by totiž měla být měděná, na tu ale minsko-mohylevská arcidiecéze, na jejímž území národní svatyně leží, dosud nemá potřebné prostředky. Farnost plánuje, že se chrám provizorně znovuotevře ke společnému slavení o nadcházející slavnosti Všech svatých 1. listopadu. 

TŘI ORIGINÁLNÍ RUKOPISY z Vatikánské apoštolské knihovny jsou součástí expozice v pavilonu Svatého stolce na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji (vročení zůstalo loňské, protože loňský ročník byl vzhledem k pandemii posunut). Do počátku 9. století je datován fragment arabského překladu tabulek starověkého řeckého matematika Theóna z Alexandrie. Vznikl v Bagdádu a později jej zakoupili palestinští mniši, kteří jeho pergamen použili pro sbírku křesťanských příběhů. Původní text se podařilo odhalit právě až pracovníkům Vatikánské knihovny v nedávné době. Další dva vystavené spisy pocházejí ze 13. a 16. století. Vatikánský pavilon vystavuje také reprodukci Giottovy fresky historického setkání sv. Františka z Assisi se sultánem al-Málikem či zvláštní vydání Dokumentu o lidském bratrství, podepsaného právě v hostitelských Spojených arabských emirátech roku 2019 mezi papežem Františkem a vrchním imámem univerzity al-Azhar Ahmadem at-Tajjíbem. K vidění je i videoinstalace o Vatikánské knihovně nebo uniformy švýcarské gardy. Vůbec poprvé se tato světová výstava koná na Blízkém východě, v převážně muslimské zemi. Účastní se jí 190 států včetně Česka a potrvá do 31. března 2022. 

KNĚŽSKOU CYKLOJÍZDOU uctila stovka duchovních v růžencovém měsící říjnu Pannu Marii v Mexiku. Tradiční osmikilometrovou poutní trasu od mariánské katedrály v Guadalajaře k bazilice Naší Paní v Zapopanu absolvovali 8. října před zahájením hlavní pouti, která je každoročně třetí největší mariánskou slavností v zemi. „Teprve před několika měsíci jsme začali s pastorací sportu a chtěli jsme to zahájit něčím pěkným, i když ne třeba obrovským, co by neztrácelo ze zřetele náš cíl evangelizovat prostřednictvím sportu,“ vysvětlil koordinátor pastorace sportu při guadalajarské arcidiecézi P. Emilio Fabián Santos Jiménez a dodal: „Je to nezvyklá forma putování, má ale stejný cíl – být živými svědky mariánské úcty zdejší církve.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou