12.–18. října 2021
Aktuální
vydání
49
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Francouzská zpráva dává hlas obětem

Ze světa

12. 10. 2021

|
Tisk
|

Co se zjistilo, může být skličující, ale dává naději na nový začátek – shrnul předseda nezávislé francouzské komise pro vyšetřování zneužívání v církvi (CIASE) Jean-Marc Sauvé výsledek dvou a půl roku intenzivní práce. 5. října jej předložil veřejnosti.

Při tiskové konferenci za přítomnosti předsedy Francouzské biskupské konference Érica de Moulins-Beauforta či apoštolského nuncia ve Francii Celestina Miglioreho napočítal Sauvé 330 tisíc nezletilých, kteří se v letech 1950–2020 stali v katolické církvi oběťmi zneužití. 216 tisíc z nich zneužili přímo duchovní, 80 % obětí byli chlapci od 10 do 13 let. Pachatelů bylo 2900 až 3200, necelá 3 % z celkového počtu duchovních. K 56 % činů došlo v 50. a 60. letech, ani zavedení politiky nulové tolerance v roce 2000 však případy zcela nevymýtilo. Předběžné informace přitom naznačovaly „pouhých“ 10 tisíc poškozených. Církev je s 1,16 % všech případů ve Francii druhým nejčastějším prostředím, kde jsou děti zneužity, a to po rodinných a přátelských kruzích (7,5 % případů).

„Počet je bohužel značný. Rád bych před oběťmi vyjádřil svůj zármutek nad traumaty, která utrpěly, a zahanbení nad tím, že je církev příliš dlouho stavěla mimo střed zájmu,“ reagoval papež František při generální audienci. Francouzské věřící vyzval, aby se „ujali své odpovědnosti a zaručili, aby církev byla bezpečným domovem pro všechny“.

Nezávislé vyšetřování si roku 2018 objednala Francouzská biskupská konference společně s Konferencí francouzských řeholníků a řeholnic. Komisi 22 mužů a žen, křesťanů i lidí jiných vyznání tvořili odborníci na právo, psychologii, medicínu, teologii či sociologii. JeanMarc Sauvé, někdejší místopředseda francouzské Státní rady (nejvyššího správního soudu), je katolík. Pracovali s tisíci výpovědí a dotazníků, vedli rozhovory s oběťmi i pachateli, pátrali v církevních i státních archivech, statistikách a v tisku. Konečný počet obětí pak stanovili ve spolupráci s francouzským Institutem pro výzkum veřejného mínění. Provedli komplexní srovnání se situací v jiných zemích, kde už obdobné výzkumy proběhly – mj. v Irsku, Austrálii, Nizozemsku nebo Německu, a posoudili i zaváděná opatření. Údaje pak vyhodnotili ve čtyřech pracovních skupinách a navrhli 45 opatření, která mohou církvi pomoci zlo zneužívání překonat.

Zpráva je jednoznačným obratem k poškozeným a jejich traumatům. „Tito lidé byli oběťmi a stali se svědky a aktéry pravdy,“ stojí ve zprávě (je dostupná na webu ciase.fr). Jak zdůraznil Jean-Marc Sauvé, 330 tisíc není jen číslo, ale počet zničených životů. „Nelze poznat a pochopit skutečnost, jaká je, a vyvodit z ní důsledky, dokud nebudeme schopni nechat se pohnout tím, co tyto oběti prožily: jejich utrpením, osamoceností a často i hanbou a pocitem viny,“ upřesňuje komise ve zprávě a zdůrazňuje: „Než prohlásíme, že se ‚to už nikdy nesmí opakovat‘, musíme napřed ono ‚to‘ uznat, pojmenovat, označit ty, kdo jsou za situaci odpovědní, a učinit veškerá možná opatření, abychom napravili důsledky.“

Předložené návrhy se dotýkají oblastí moci v církvi, postihů, formace a prevence. Otázka moci, uvádí zpráva, se pojí s Františkovým požadavkem synodality a většího prostoru pro laiky, zvláště pak pro ženy. Žádá si také najít cestu, jak oddělit duchovní autoritu od jiných oblastí rozhodování. To si může vyžádat i změny kanonického práva a lepší formulování nauky – připouští komise.

Mezi dalšími návrhy jsou právní úpravy nebo změny spolupráce s justicí, snadno dostupné krizové linky a pracoviště nebo jasné zásady styku s mládeží. Nechybí pasáže, které upozorňují na nešťastné formulace v katechismech pro děti, na zneužívání Písma agresory, přeceňování charismatu duchovních (např. v některých nových hnutích) nebo na případy „přehnané tabuizace sexuality“ a výklad šestého přikázání vytržený z kontextu lidské integrity a důstojnosti.

V neposlední řadě CIASE vybízí francouzskou církev, aby zlepšila svá opatření z let 2016 a 2020 a propracovala kanonické postupy vůči provinilým i vzájemnou informovanost napříč diecézemi.

„Byli jsme konfrontováni s tajemstvím zla,“ pojmenoval zdrcující práci komise předseda Sauvé pro deník La Croix a dodal: „Je nutné, aby církev uznala svou odpovědnost za minulost, a to i v případě, že její představitelé se ničím neprovinili. Dnes už nemůže říkat, že to nevěděla. Vzhledem k jejímu postavení ve společnosti, jejímu poselství i k radikální nezákonnosti toho, co se dělo v jejím lůně, je nezbytné, aby se nasadila,“ uzavřel Jean-Marc Sauvé.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou