12.–18. října 2021

Mír ve světě začíná v srdcích lidí

Papež František

12. 10. 2021

Hned tři mezináboženská setkání se konala minulý a předminulý týden v Římě. Zástupci světových náboženství diskutovali o řešení klimatické krize, výzvách ve vzdělávání a také se společně modlili u Kolosea za mír.

Již 35. mezináboženského setkání v duchu sv. Františka z Assisi tentokrát na téma „Bratrské národy, budoucnost země“ se účastnili minulý čtvrtek náboženští lídři, politici a další osobnosti ze 40 zemí. Byli tam zástupci židovství, islámu, hinduismu, buddhismu, tenrikjó (odnož šintoismu) nebo indického sikhismu – shrnuje Vatican News.

Setkání završila modlitba za mír u římského Kolosea. Že v tomto amfiteátru diváci přihlíželi „bratrovražedným hříčkám se životem,“ připomněl v promluvě papež František. „Také my jsme v pokušení pohlížet na násilí a války zpovzdálí, s lhostejností, v přesvědčení, že se nás osudy padlých, migrantů či dětí zbavených dětství uprostřed válek nijak netýkají,“ zdůraznil a vyzval k empatii a soucitu. „Válka je selháním politiky a lidství, ostudnou kapitulací, palčivou porážkou od sil zla,“ citoval pak ze své encykliky Fratelli tutti (Všichni jsme si bratry).

Jako první o „společné cestě všech věřících“, na níž každý v rámci své náboženské identity usiluje o pěstování pokoje v Božím jménu, mluvil v roce 1986 v Assisi sv. Jan Pavel II. Papež František na něj navazuje. „Mír neznamená především dohodu, kterou je třeba vyjednat, nebo hodnotu, o níž je třeba mluvit, nýbrž je postojem srdce. Rodí se ze spravedlnosti, roste v bratrství, žije z nezištnosti. Vede nás k tomu, abychom sloužili pravdě a beze strachu a falše pojmenovávali zlo jako zlo – a především tehdy, když je páchá ten, kdo se označuje za následovníka stejné víry jako my,“ uvedl papež. Vyzval také k „odzbrojení“ srdce a varoval před pokušením náboženského fundamentalismu i před pokusy stavět bratry do pozic nepřátel. Od toho ostatně odrazuje i Dokument o lidském bratrství, který před dvěma lety v Abú Zabí podepsali papež František a Ahmad at-Tajjíb, vrchní imám univerzity al-Azhar, který byl nynějším setkáním též přítomen.

Jediný domov – ten globální

K debatě nad globálními výzvami v oblasti výchovy a vzdělání se pak náboženští představitelé sešli minulé pondělí, zdůraznili při ní potřebu solidarity s chudými zeměmi. Setkání s vědci a náboženskými lídry „Víra a věda: vstříc COP26“ se pak v rámci přípravy na tento mezinárodní klimatický summit (1.–12. listopadu) konalo rovněž 4. října. Vatikán minulý týden oznámil, že papeže v Glasgow zastoupí státní sekretář Pietro Parolin. Účastníci setkání podepsali společnou výzvu světovým politikům, aby usilovali o co nejvčasnější uhlíkovou neutralitu. Do Vatikánu přijel za Ruskou pravoslavnou církev biskup Ilarion Alfejev. „Máme jen jeden domov a to je ten globální. Nemůžeme ho dělit na sekce – říci, že tento bude výlučně pro křesťany nebo tamten pro muslimy či židy. Všichni jsme zodpovědní za jeho ochranu,“ uvedl pro Vatican News.

Svatý otec zároveň na Papežské lateránské univerzitě zahájil nový ekologický studijní cyklus. Slavnosti se zúčastnili ekumenický patriarcha Bartoloměj či generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová. Na mezináboženských akcích nechyběl ani canterburský arcibiskup a hlava anglikánů Justin Welby. S papežem hovořil i soukromě – o právě začínající synodě nebo o plánech navštívit společně Jižní Súdán.