12.–18. října 2021
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Krátké zprávy

Papež František

12. 10. 2021

|
Tisk
|

KRÁTCE S PŘEDSEDKYNÍ AMERICKÉ SNĚMOVNY REPREZENTANTŮ Nancy Pelosiovou se setkal papež minulou sobotu. Demokratická politička, která se hlásí ke katolické církvi, měla v Římě v ten den přednášku na summitu G20 v rámci příprav na klimatickou konferenci COP26. Setkala se také se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem, „ministrem zahraničí“ arcibiskupem Paulem Gallagherem či prefektem Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji kardinálem Petrem Turksonem.

OSM LET TÉMĚŘ KAŽDÝ MĚSÍC PAPEŽ TELEFONOVAL Rosalbě Ferriové, Italce, která truchlila nad brutální smrtí svého syna Andrey, jihoitalského podnikatele, kterého v roce 2013 zabili jeho dva zaměstnanci. Letos v září zemřela a její druhý syn Michele poprvé vylíčil na Facebooku, jak jejich rodině papež pomáhal překonat zármutek a že matce volal celkem 78krát. Začalo to Michelovým dopisem Svatému otci, který se dva měsíce nato poprvé sám ozval. Později také rodinu pozval do Domu sv. Marty. „Jeho blízkost byla všem velkou pomocí, matčiny slzy nepřestávaly téct,“ popsal Michele.

PRVNÍ AFRIČANKU V MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÉ KOMISI při Kongregaci pro nauku víry jmenoval papež. Josée Ngalulaová (61) z Konga je členkou kongregace Křížových sester od sv. Ondřeje (neboli ondřejek) a profesorkou dogmatiky. Studovala v Birminghamu a Lyonu ekumenismus a mezináboženský dialog, působí též v Ekumenickém institutu Al Mowafaqa v marockém Rabatu a spoluzaložila Asociaci afrických teologů. Ve své domovské arcidiecézi Kinshasa se věnovala vzdělávání a přípravě laiků, od roku 2004 také poskytuje pastorační péči obětem zneužívání v církvi. Mezinárodní teologická komise má 28 členů. V roce 1969 ji ustavil papež Pavel VI., aby pomáhala při zkoumání hlavních doktrinálních otázek.

ŠVÝCARSKO OTEVŘELO VE VATIKÁNU VELVYSLANECTVÍ, odkud bude řídit také vztahy s Maltou a San Marinem. Švýcarsko má sice ve Vatikánu diplomatické zastoupení už 30 let, ale vztahy se Svatým stolcem udržovalo prostřednictvím ambasád v Bernu, Ženevě, Praze a od roku 2014 v Lublani. Vatikán má naopak své diplomaty ve Švýcarsku už od roku 1586. Nynější rozhodnutí reaguje na intenzivnější diplomacii posledních let. Alpská země je známá také švýcarskou gardou, nejstarší stálou armádou na světě, která chrání papeže.

„NASLOUCHEJTE!“ JE TÉMATEM 56. DNE MÉDIÍ (29. května 2022), rozhodl papež minulý týden. „Každý dialog i vztah začíná nasloucháním,“ odůvodňuje Vatikán s tím, že církev je právě nyní vyzvána k naslouchání na začínající synodální cestě. Téma odkazuje také k verši Lk 8,18. Poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků zveřejní papež jako obvykle v lednu.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou