5.–11. října 2021

Z domova

5. 10. 2021

KRÁTCEZÁSTUPCI SPOLKU NĚKDO TI UVĚŘÍ, který se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání, se minulý týden poprvé setkali s biskupem Zdenkem Wasserbauerem, který má prevenci a pomoc obětem na starosti z pověření ČBK (viz rozhovor v KT 40). „Mluvili jsme spolu asi hodinu a půl. Bylo to poklidné setkání a dohodli jsme se, že chceme spolupracovat,“ uvedl biskup Wasserbauer pro KT. Setkání ocenili i zástupci spolku, kteří chtějí být církvi nápomocni nejen v péči o oběti zneužívání, ale také v konkrétních preventivních krocích.

130 LET STARÝ SVITEK TÓRY se minulý týden vrátil do Česka z Británie. Převzali ho zástupci progresivní židovské komunity Ec chajim. Patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé světové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech do Londýna z tehdejšího Československa. Jde o druhou navrácenou Tóru z tohoto souboru, první svitek získala před čtyřmi lety Židovská obec Olomouc. „Svitky naštěstí získala westminsterská synagoga v Londýně. Její členové ke správě tohoto souboru založili organizaci Memorial Scrolls Trust. Záměrem bylo, aby tyto texty Tóry sloužily svému původnímu účelu – aby se z nich opět četlo v židovských komunitách. Proto tato organizace začala svitky půjčovat po celém světě (nikdy se neprodávají – pozn. red.),“ přiblížil pro Radio Proglas rabín pražské židovské komunity Ec chajim David Maxa. Tento svitek číslo 1052 byl napsán v Brně v roce 1890 a sloužil tamní komunitě do roku 1942.