5.–11. října 2021

Prosme se Stojanem za rodiny a mládež

5. 10. 2021

Ve výroční den úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana se lidé sešli u jeho hrobu ve velehradské bazilice.

image:Image Biskup Josef Nuzík s ikonou A. C. Stojana při zpívaných nešporách v katedrále.
Biskup Josef Nuzík s ikonou A. C. Stojana při zpívaných nešporách v katedrále. Snímek Dominik Novák / Člověk a Víra

Mši svatou zde minulou středu – také v rámci letošní oslavy 170. výročí Stojanova narození a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem – celebroval jeho nástupce Jan Graubner. Ve své promluvě připomenul, že Stojanova láska k lidem se neprojevovala jen pěknými slovy, ale také trpělivým nasloucháním a aktivní snahou udělat, co se dá.

Zamyslel se také nad tím, co by bylo Stojanovou prioritou dnes, kdy už není třeba obnovovat poutní místa. „Nejspíš by mu záleželo na předávání víry dalším generacím a taky na rodinách a manželství. Mnohdy jsou v krizi, protože lidé spolu neumějí komunikovat: odpouštět si a vidět v druhém Krista, i když je to těžké,“ zdůraznil olomoucký arcibiskup a dodal: „Prosme Boha, aby Stojana oslavil blahořečením, a prosme ho také – ne snad na Stojanovu přímluvu, ale s jeho připomínkou – za největší úkoly současné církve: předávání víry a péči o rodinu.“

K připomínce A. C. Stojana se lidé už o den dříve sešli také v olomoucké katedrále: dopoledne při mši svaté ze slavnosti sv. Václava a znovu pak večer při zpívaných nešporách. Jak zde, tak na Velehradě přitom byla představena Stojanova ikona, kterou k letošnímu jubileu napsal Martin Damian.