5.–11. října 2021

Křížová cesta v Hlubočkách

5. 10. 2021

Propojit farní kostel s nedalekou kaplí se rozhodli farníci v Hlubočkách. U cíle se ale nezastavili a poutníky po nové křížové cestě zvou ještě dál – až na Svatý Kopeček .

„Cestě od farního kostela Božského Srdce Páně v údolí řeky Bystřice nahoru do Posluchova, ke zdejší kapli Nejsvětější Trojice, jsme chtěli dát nový smysl. Během června jsme proto na trase dlouhé asi 1,2 kilometru vztyčili čtrnáct kůlů, které dohromady tvoří křížovou cestu. Netypické patnácté zastavení pak má své čestné místo uvnitř kaple,“ popisuje David Machýček ze skupiny věřících, kteří cestu zbudovali. Ani u posledního zastavení se ale podle něj zastavit netřeba: „Z Posluchova je možné pokračovat v pěší pouti třeba na nedaleký Svatý Kopeček u Olomouce, je to necelých šest kilometrů.“

Křížovou cestu sice dobrovolníci z farností Hlubočky a Olomouc – Nové Sady postavili během června, žehnání si ale nechali až na září. „Na vlastní kůži jsme při tom ověřili její funkčnost: farníci, kteří se nezaleknou stoupání, si vyšli od kostela až ke kapli. Každému z patnácti zastavení věnovali chvíli k požehnání i rozjímání,“ uzavírá Machýček.