Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Publicistika|Díky za prohlášení k některým kandidaturám

Díky za prohlášení k některým kandidaturám

28. 9. 2021

Tisk

Před volbami se objevuje řada kandidátů, kteří se hlásí ke křesťanství, a přitom kandidují za extrémistické strany. Proč by k tomu církev neměla mlčet?

Nedávné prohlášení předsedy České biskupské konference arcibiskupa Graubnera k některým kandidaturám, k němuž se přihlásil i kardinál Duka, a navazující prohlášení předsednictva Konferencí mužských a ženských řeholí v ČR snad znamenají návrat k lepším časům, kdy církev i u nás plnila svůj učitelský úřad ve vztahu k politice. Možná v budoucnu častěji uslyšíme jasné „ano, ano, ne, ne“ k nejdůležitějším společenským otázkám.

Obě prohlášení jsou nanejvýš potřebná, a to z několika důvodů. Předně dotčení kandidáti (zejm. Hana Lipovská, Josef Nerušil) jasně slyší z nejpovolanějších úst, co si představitelé církve myslí o jejich kandidaturách na kandidátkách extrémistů, byť verbálně spojovaných s křesťanstvím – že jde o politické zneužívání křesťanství. Zde je cenné zejména upozornění, že nelze jen tak jednu či dvě křesťanské myšlenky vytrhnout z kontextu a zbytek křesťanství (včetně jeho podstaty) ignorovat.

Dále jsou ta prohlášení důležitá i proto, že podobné sdělení adresují i voličům: když už z křesťanského pohledu pochybili dotčení kandidáti, křesťanští voliči je nemají v tomto pochybení podporovat svými hlasy ve volbách.

Konečně z hlediska křesťanství jde o důležité negativní hodnocení nejen konkrétních kandidatur, ale i extrémistických politických stran. To je významné pro ty křesťanské voliče, kteří snad měli v úmyslu dát oněm extrémistickým stranám hlas i bez ohledu na dané kandidatury.

Padni komu padni

Litovat můžeme jen dvou věcí. Předně je škoda, že ona prohlášení nepřišla dříve – např. SPD se ohání křesťanstvím již delší dobu, aniž by se oficiální hlas církve ozval. Kdo mlčí, souhlasí; dříve si toto mlčení někdo mohl mylně vysvětlit jako potvrzení křesťanské orientace SPD ze strany církve. V této souvislosti se třeba objevilo tvrzení, že SPD hájí křesťanské pojetí manželství lépe než lidovci. Zde ale stačí podívat se na končící sněmovnu s otázkou, kdo prosazuje ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy: SPD, anebo lidovci? Hádat můžete jen jednou. Nestačí jen vykřikovat, že rodina je na prvním místě, je potřeba také přiložit ruku k dílu, což se ovšem populistům nechce.

Dále je politováníhodné, že ona prohlášení přicházejí až v extrémní situaci, která se přímo týká katolické církve a její pověsti, protože oba dotčení kandidáti se ohánějí křesťanstvím a vztahem k panu kardinálovi. Bylo by totiž lépe, kdyby se vrcholní představitelé církve k naléhavým etickým otázkám aktuálně projednávaných politických problémů vyjadřovali průběžně, padni komu padni, nejen když jde o pochybné politické angažmá lidí spojovaných s církví. Mlčení církví k etickým otázkám totiž nutí křesťanské politiky moralizovat, což jim v zásadě nepřísluší, a jsou za to kritizováni politickými oponenty. Křesťansko-demokratická politika i tak nemá u nás kvůli mnoha předsudkům ve většinové společnosti na růžích ustláno. Když ale církve i k závažným etickým otázkám společného dobra navíc mlčí a upřednostňují dobré vztahy s hlavními představiteli státu, pak se skutečná křesťansko-demokratická politika dělá velmi obtížně: není totiž jednoznačně jasné, co k dané konkrétní situaci křesťanství říká. Doufejme proto, že těmito prohlášeními začala u nás nová etapa vztahu církve a politiky, která bude ku prospěchu všech.

Kristus nebyl populista

Proč je politika SPD a podobných extrémistů neslučitelná s křesťanstvím? Kristus neříkal lidem, co chtějí slyšet – nebyl populista. Neobchodoval s lidským strachem, ale nabádal lidi, aby se nebáli. Nezískával své stoupence šířením nenávisti a bojové pohotovosti. Nenaváděl by dnes lidi ke kácení stromů na koleje s cílem vytvořit dojem, že islamisté útočí a stát nás není schopen ochránit. Nenaváděl ke lhostejnosti vůči bližním, ale ke skutkům milosrdenství (např. podobenství o Samaritánovi). Neříkal, že tví sousedé jsou tví nepřátelé. Nepodváděl na daních. Nepodnikal v exekucích. Nedefinoval slovo vlast jako něco, kde se člověk může ukrýt za drátěnou hranicí. Nedělil svět na vyvolený národ a ty ostatní méněcenné. Nelhal a neúčastnil se konspiračních teorií. Mluvil o milosrdenství, víře a naději, ne o strachu.

Autor je bývalý europoslanec (KDU-ČSL), právník, vysokoškolský učitel, předseda Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku (IKDP)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou