28. září–4. října 2021

Do Lysé na výstavu o papeži

Pražská arcidiecéze

28. 9. 2021

Výstava o papeži Janu Pavlu II. a kardinálu Stefanu Wyszyńském začne v neděli 3. října v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem.

Vernisáž se koná po mši svaté v 10.30 hod. „Výstava pak bude k vidění v čase okolo denních bohoslužeb, kdy je kostel otevřený, a to do 17. října,“ zve Mariola Světlá z Polského klubu v Lysé nad Labem, kde žije asi 20členná polská komunita. Klub si výstavu zapůjčil z Prahy, vytvořilo ji varšavské Centrum pro myšlení Jana Pavla II.

Na desíti panelech se příchozí seznámí s příběhem Karola Wojtyły: od Lolka (jak mu jako malému říkali), přes studijní léta na krakovské univerzitě, která v září 1938 přerušil vpád Hitlera do Polska, a Karolovo rozhodnutí pro duchovní povolání. Výstava představuje Wojtyłu také jako „strýčka“, jak mu říkali mladí lidé. A nechybí ani vzpomínka na 16. říjen 1978, kdy byl zvolen papežem, na jeho cesty po celém světě ani na proces svatořečení. Výstava se měla konat k jeho loňskému stému výročí narození, kvůli pandemii byla odložena. Z Lysé poputuje do pražského kostela sv. Jiljí.

Na dalších panelech se mohou návštěvníci seznámit také s kardinálem Stefanem Wyszyńským, který byl nedávno blahořečen. Více na rkflysa.wz.cz.