Květen 2024

Diecéze|Olomoucká|Antonínek nově i v Kroměříži

Antonínek nově i v Kroměříži

28. 9. 2021

Za osmadvacet měsíců své existence pomohl Domácí hospic Antonínek, který provozují Charity Uherské Hradiště a Uherský Brod, 250 rodinám. V podzimních měsících chce nabídnout své služby také v Kroměříži.

„V současné době máme zajištěný špičkový tým deseti lékařů s různými specializacemi. Vážíme si toho, že někteří z nich mají atestaci v paliativní péči. Jsou mezi nimi ale i odborníci z ARO, interních oddělení nebo chirurg. Je výborné, že mohou navzájem konzultovat komplikovanější stavy. Nyní hledáme pro Kroměříž empatické sestřičky, které chtějí pomáhat lidem přímo v domácnostech v posledních dnech jejich života,“ uvedl vedoucí Domácího hospice Antonínek Radek Nohál.

Hospic Antonínek nabízí tzv. mobilní specializovanou paliativní péči především pro onkologické pacienty s průlomovou bolestí, dušností a dalšími těžkými stavy. Díky tomu může nemocný zůstat doma i v případě, že by jinak musel trávit poslední měsíce, týdny či dny svého života v nemocnici. Lékaři i zdravotní sestry jsou jim k dispozici čtyřiadvacet hodin 365 dní v roce.

„Až na výjimky s lehčím průběhem onemocnění je podmínkou, aby u sebe nemocný měl někoho blízkého, kdo by nám zatelefonoval při jakékoliv změně bolesti, dušnosti nebo jiných akutních stavech. Naši zaměstnanci hned sednou do auta a přijedou,“ upřesnil Radek Nohál.

Když je zapotřebí, přivezou pracovníci hospice do domácnosti i kyslík. Umí svěřeným pacientům také velmi dobře tlumit případnou bolest: ať již jednoduchými přípravky, anebo silnými opiáty. „Pracujeme s věcmi, které se používají v intenzivní medicíně zdravotnických lůžkových zařízení,“ připomíná Nohál.

„Službu, kterou poskytuje Domácí hospic Antonínek, si nemohu vynachválit. Navštěvovali nás, když mi umírala manželka. Od té doby říkám o sestřičkách i lékařích, kteří takto slouží, že jsou to andělé,“ podělil se o zkušenost Jaroslav Uher z Dolního Němčí.

Pokud by se chtěl někdo s činností charitního hospice seznámit blíže, může 3. října zamířit na poutní místo Svatý Antonínek, které leží na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Kromě tradiční drakiády se spoustou stanovišť pro děti bude možné od 14.30 promluvit a neformálně se setkat i s pracovníky hospice.

Předchozí článek Následující článek