28. září–4. října 2021
Aktuální
vydání
18
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Rodinám jedno heslo nestačí

28. 9. 2021

|
Tisk
|

Rodinná politika je důležitým předvolebním tématem, které zároveň vyvolává kontroverze. Koho volit, když mi záleží na rodině?

KOMENTÁŘ Marie Oujezdské

Rodinná politika je velmi důležitá. Dotýká se citlivých etických témat, jako např. manželství, umělého ukončení těhotenství nebo eutanazie či reprodukčních témat. Dále ryze praktických: nedostatek dostupného bydlení a míst ve školkách či obtížně dosažitelné snížené úvazky. Její opatření ovlivňují třeba výši našich příjmů nebo zajišťují důchody.

Ve volebních programech najdeme mnoho slibů: od finanční podpory rodin, míst v předškolních zařízeních, zvyšování důchodů přes pojetí manželství jako svazku muže a ženy až po zkrácené úvazky atd. Každý z nás žije v rodině, ale je zřejmé, že každodenní starosti nevyřeší „homosňatky“, porodnost nezachrání dostatek jeslí a ani mezigenerační problém nezmizí s navyšováním důchodů.

Problém, zvlášť v souvislosti s volbami, vnímám v tom, že čím sugestivněji je slibována jedna věc (a vůbec nemusí být špatná), tím více se ztrácí pohled na celek a tím méně je zřetelný cíl. Co tím myslím konkrétně? Ocitáme se v nebezpečí, že si určitou stranu zvolíme kvůli jednomu či dvěma opatřením, nebo dokonce zdánlivě líbivým vystoupením jejich představitelů.

I když lidé považují za nejdůležitější životní hodnotu rodinu, nikoli peníze, politici, když hovoří o rodině, nejčastěji zmiňují navyšování příjmů. Štědrost státu, alespoň vůči některým skupinám obyvatel, přispěla k tomu, že zadlužení České republiky nyní roste druhým nejrychlejším tempem v EU (po Kypru – pozn. red.). Kvůli tomu se už v roce 2024 předpokládá prolomení tzv. dluhové brzdy, tedy povinnost zavádět úsporná opatření. Je proto reálné očekávat, že snaha financovat v nejbližších letech různá opatření narazí na mnohem větší překážky. A to vše v situaci, kdy se nedaří řídit trh s byty, kdy se nepodařilo dohodnout na důchodové reformě a kdy bude nutno hledat pro stárnoucí společnost zdroje pro pokrytí narůstajících nákladů na zdravotní a sociální systémy.

Hlavní tabu

Téměř výlučná orientace na ekonomickou podporu přitom nepřinesla kýženou důvěru mladých lidí k založení rodiny. Je zřejmé, že ani další známá témata rodinné politiky, která se promítají do předvolebních slibů, neřeší hlavní problém. Proč se tolika lidem nedaří rodinu založit nebo v ní žít?

Lidi dobré vůle, nás křesťany nevyjímaje, znepokojuje víc než ekonomická situace rozpad vztahů, zejména v rodině. Politici se této alarmující skutečnosti překvapivě vyhýbají. Dopady rozpadu soužití manželů i nesezdaných jsou nedozírné: v rodině se „nestačí“ narodit všechny chtěné děti, 33 tisíc dětí přichází ročně o rodinu s oběma rodiči. Zkušenost rozpadu vlastní rodiny má podíl i na nárůstu nesezdaného soužití. Tím lidé začínají, neboť jim to pomáhá překonat obavy ze závazku.

To, co je pro politiky okrajovým tématem, řeší každodenně miliony občanů: jak žít spokojeně ve své rodině a manželství. Z mediálního obrazu by se mohlo zdát, že štěstí ve vztazích je dílem náhody a že se krize nejsnadněji vyřeší rozchodem a hledáním nového vztahu. A přitom jsou i jiné možnosti. V církvi se nabízí přípravy na manželství a manželům také programy na prohlubování vztahu. Jsou využívány nejen praktikujícími křesťany, ale čím dál víc se o ně zajímá i veřejnost mimo církev. V rodinné politice se těmto programům říká primární prevence. Úkolem nejbližší budoucnosti proto je, aby se v rodinné politice věnovala prevenci rozpadu vztahů v rodině pozornost, kterou si zaslouží.

Koho volit, si musí rozhodnout každý sám. Z vystupování jednotlivých stran však lze vyrozumět, jakou rodinu má ve svých proklamacích na mysli a zda tato představa odpovídá té naší: dobrá rodina má přece úctu před lidskou důstojností každého, vytváří prostředí svobody a důvěry, lež v ní nemá místo, dělá všechno s ohledem na budoucí generace a má zájem o fungující sousedské vztahy.

Autorka je ředitelkou Národního centra pro rodinu

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou