Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Kultura|Cyrilometodějský kalendář – čtení na celý rok

Cyrilometodějský kalendář – čtení na celý rok

14. 9. 2021

Tisk

Klasický, a přece opět nový – takový je Cyrilometodějský kalendář na rok 2022, který právě přichází na knihkupecké pulty. A s ním 300 stran poutavého a poučného čtení.

image:Image Cyrilometodějský kalendář – čtení na celý rok
Nový Cyrilometodějský kalendář oživují vězeňské kresby Otmara Olivy a snímky Karla Cudlína. Repro KT

Jak je už pravidlem, tento novodobý nástupce starých čtecích kalendářů shrnuje praktické informace o datech a svátcích i kontakty na tuzemské církevní instituce, a především nabízí výběr prózy i poezie, beletrie i publicistiky z toho nejlepšího, co přináší současná křesťanská scéna i desetiletí tradice. Dvanácti měsíci nadcházejícího roku provede salesián P. Zdeněk Jančařík se svým autorským dvanácterem portrétů „Lidí, kteří jej v životě oslovili“ a dokumentární fotograf Karel Cudlín. „Najdeme zde třeba Cudlínův ikonický snímek Václava Havla při vojenské přehlídce na Pražském hradě v den jeho zvolení prezidentem v prosinci 1989. Nebo vyfotil člověka s dřevěným kostelem, který si vlastnoručně postavil,“ láká k listování náš redakční kolega editor Jan Paulas, který – už po dvaadvacáté v řadě – Cyrilometodějský kalendář společně s Renátou Holčákovou a Josefem Palou připravil. „Své snímky v kalendáři Cudlín také stručně komentuje, kdy a za jakých okolností vznikly,“ dodává Paulas.

Třetím průvodcem je pak známý velehradský sochař a výtvarník Otmar Oliva, autor liturgických prvků v řadě kostelů doma i v zahraničí včetně Vatikánu či třeba sochy sv. Zdislavy v jejím rodném Křižanově. Přebal kalendáře krášlí detail jeho univerzitního žezla, publikaci otevírá několik barevných fotografií novějších děl, která ukazují Olivovu všestrannost: křtitelnice pro kostel Pražského Jezulátka, zvonice v Tatrách, chanukový svícen pro brněnské kapucíny, relikviář sv. Zdislavy či loňská pamětní deska Akce K pro Velehrad. A průběžně mezi stránkami narazíme na Olivovy kresby z komunistického vězení, kde byl držen v letech 1979–1981. Otmar Oliva oslaví 19. února 70. narozeniny a u té příležitosti v kalendáři bilancuje dlouhým rozhovorem.

„S Otmarem Olivou se znám už od 90. let, kdy jsem s ním dělal první rozhovor pro KT o jeho práci na papežské kapli Redemptoris Mater,“ ohlíží se Jan Paulas. „Nyní jsem se ale dozvěděl spoustu věcí z jeho života, o kterých jsem neměl tušení. Třeba o jeho tatínkovi, kterého komunisté zavřeli a později emigroval. Nově jsem také zjistil, jak vznikaly Otmarovy vězeňské kresby a jak se dostaly ven,“ dodává editor. Některé z nich byly publikovány v knize svědectví vězňů minulého režimu Bytem v hrůze (Ottobre 12, 2002). „Když mi Otmar předával fl ashky a CD se svými výtvarnými díly, na jednom z nich jsem našel právě tyto kresby i ty, které udělal až po návratu z vězení jako součást terapie, protože si tam skutečně prošel malým peklem. Hned mi bylo jasné, že součástí kalendáře musí být i dvanáct ukázek těchto kreseb,“ vzpomíná Jan Paulas. 

Jako „oslavenci“ jednotlivých měsíců nadcházejícího roku se objevují papež Benedikt XV., básník Jan Skácel, stavitel Kryštof Dientzenhofer, diplomat a překladatel František X. Halas nebo zpěvačka a chartistka Marta Kubišová.

Potěší vzpomínky bratří Jiřího a Daniela Reynkových na opata Tajovského, myšlenky františkánského teologa P. Richarda Rohra, příspěvky Miloše Doležala či básně Marty Veselé Jirousové.

Dostane se i na méně známá jména. „Jsou to třeba texty dvou právníků Josefa Holcmana a Pavla Vacka. Ten první vypráví příběh o poctivém vinaři v nepoctivých dobách. Vacek pak přispěl šesti neotřelými fejetony,“ vybírá editor Paulas a připojuje: „Spisovatelka Ludmila Klukanová píše o rodné vesnici biskupa Josefa Hloucha a její syn Petr o pohnutých osudech rodné vsi parašutisty Jana Kubiše. Marcela Neužilová zase humorně vzpomíná na svou ‚zázračnou‘ cestu na Západ ještě v době komunismu a Marie Knotková přispěla krátkými příběhy psanými v čase pandemie. A takových autorů je tam řada.“ Mezi ukázkami z tvorby zahraničních literátů pak Jan Paulas vyzdvihuje prózy norského spisovatele Roye Jacobsena. „Ve svých knihách líčí osudy rybářské rodiny žijící osaměle na malém ostrově u Norska, jejich zápasy s přírodními živly a jiná dramata, ale i každodenní život. Jacobsen umí vyprávět bez zbytečných slov, žádná užvaněná beletrie – umět takhle psát!“ uzavírá editor.

Cyrilometodějský kalendář 2022 (Katolický týdeník 2021)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou