Obsah:

Diecéze|Královéhradecká|Bohoslovci poznávali chod biskupství

Bohoslovci poznávali chod biskupství

Bohoslovci, kteří se připravují na kněžskou službu pro královéhradeckou diecézi, strávili uplynulé dny na svém domovském biskupství.

image:Image Bohoslovci poznávali chod biskupství
O rozloze královéhradecké diecéze hovořili nad mapou bohoslovci s vedoucím odboru správy majetku Petrem Kábrtem. Snímek David Špelda

Před čtrnácti dny nejprve prožili několik společných dnů s biskupy Janem Vokálem a Josefem Kajnekem a generálním vikářem Janem Pasekou, kdy měli možnost se spolu modlit, zdolávat hory a vzájemně se poznávat. V uplynulém týdnu pak bohoslovci, kteří nastupují do druhého ročníku Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v rámci své letní praxe poznávali jednotlivá pracoviště biskupství. „Cílem onoho ‚kolečka‘ je, aby se bohoslovci seznámili s chodem biskupství, s jednotlivými odděleními, které v rámci organizační struktury na biskupství existují a se kterými budou, dá-li Bůh, jako kněží komunikovat. Během této praxe navštívili konzistoř, pastorační centra, tiskové oddělení, konzervátorské centrum, odbor správy majetku, právní oddělení atd. A samozřejmě se setkali s diecézním biskupem a se mnou,“ popsal generální vikář Mons. Jan Paseka a dodal, že získané poznatky se jim mohou hodit, až budou nyní i v budoucnu řešit konkrétní agendu.

„Jsem rád, že jsem mohl poznat jednotlivá oddělení biskupství a nahlédnout, jak úřad funguje, o čemž jsem neměl předtím představu. Ještě více jsem vděčný, že jsem poznal konkrétní zaměstnance, kteří na biskupství pracují. Bylo milé, že se lidé z biskupství naopak zajímali o nás, o to, jak se nám daří v semináři a při studiu. Překvapilo mě, kolik problémů z různých oblastí musí kněz ve farnosti obstarat a že jejich řešení je někdy složitější, než jsem si myslel. Pochopil jsem, jak je přitom důležitá spolupráce s odborníky z biskupství. Troufám si říci, že jsme zde i navázali nová přátelství, a toho si cením nejvíce,“ řekl o své nové zkušenosti bohoslovec Tomáš Moučka.

Podobně to vidí i bohoslovec Jeroným Pelikovský, pro kterého je důležité zjištění, že jednou na případné problémy nebude sám a že s farními záležitostmi se bude moci obrátit na konkrétní pracovníky biskupství. „Bylo moc fajn, že jsme se měli možnost ptát na cokoliv. Na některých pracovištích jsme se měli možnost i aktivně zapojit. Pro mě osobně bylo překvapující mimo jiné třeba to, kolik financí jako bohoslovec stojím biskupství ročně. A možnost zblízka nahlédnout do knih z 15. století, které měly záložky z ústřižků knih z 9. století. Tak to byl také velký zážitek,“ popsal Jeroným Pelikovský.

Předchozí článek Následující článek