7.–13. září 2021

Tetín se chystá na národní pouť

7. 9. 2021

O víkendu 17.–19. září očekávají organizátoři Národní svatoludmilské pouti na Tetíně až deset tisíc poutníků. Papežský legát kardinál Christoph Schönborn, který má slavit hlavní mši svatou, už zdraví Čechy na dálku. Tetínské kostely září novotou, logistiku řeší hasiči a skauti a obec ještě stále hledá dobrovolníky.

„Jsme po roce a půl intenzivních příprav v cílové rovince, většinu práce máme hotovu,“ shrnuje Alena Pelikánová, předsedkyně Sdružení sv. Ludmily na Tetíně, které je jedním z šesti organizátorů jubilea světice (spolu s pražským arcibiskupstvím, spolkem Svatá Ludmila 1100 let, farností Beroun, obcí Tetín a tamním velkostatkem). „Vážíme si toho, že Svatý otec poslal svého zástupce kardinála Schönborna,“ uvádí Pelikánová.

Vídeňský arcibiskup a rodák z Čech, který byl se svou rodinou po druhé světové válce odsunut z někdejšího Československa, má slavit poutní mši svatou na louce za obcí v sobotu 18. září v 11 hodin (vysílá ČT). „Jsem šťastný, že oslavím toto výročí. Ludmila je pro naši vlast branou do křesťanství, stojí na prahu nové éry, ve které se víra stala formující silou ve společnosti, a Evropa dodnes nese tento hodnotový základ,“ vzkazuje kardinál Schönborn do Česka. A připojuje: „To, že se stala obětí násilí, připomíná naši dobu, ve které tolik žen trpí. A také vychovala největšího vládce Čech (sv. Václava). Prarodiče jsou dodnes prostředníky víry pro další generace.“

Největší akce, jakou kdy malá obec na Berounsku o 900 obyvatelích zažila, si žádá důkladně promyšlenou logistiku. „Řešíme s hasiči, kde se budou otáčet autobusy, kam postavit značky, jak vytvořit mapy,“ vyjmenovává druhý tetínský místostarosta Ondřej Hrdlička. V mnohem menším rozměru se pouť stala součástí života obce už dříve. „Od roku 2019 se program otvírá i lidem, kteří běžně nechodí do kostela,“ dodává Hrdlička. Od loňska poutníky vítá zrekonstruované muzeum, letos je tu mj. nová dlažba či rybník v centru obce. Místostarosta vyzdvihuje spolupráci s P. Petrem Bouškou, který spravuje berounskou farnost, pod niž Tetín spadá. „Kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny mají nové fasády a vnitřní výmalby, rekonstrukcí prošla elektroinstalace. A po pouti se budou ještě opravovat střechy,“ plánuje kněz. Třetím tetínským kostelem je ten zasvěcený Janu Nepomuckému, stojí nad Berounkou na místě původního hrobu světice. Opravy, které letos vyšly na 1,15 milionu korun, financovalo ministerstvo kultury.

Pouť se uskuteční podle aktuálních protipandemických opatření, očkovací certifikáty ani potvrzení o testu na covid nebo prodělané nemoci se kontrolovat nebudou. Při hlavním programu na louce bude potřeba dodržet rozestupy v jednotlivých sektorech. Na místě bude zajištěna kyvadlová doprava z Berouna a z parkovišť za obcí – ta bude pro auta uzavřená. K dispozici budou i nízkopodlažní autobusy pro hůře pohyblivé poutníky. „Invalidy, kteří by potřebovali vjezdové karty, prosíme o přihlášení předem na obecním úřadě. A také – přijďte včas,“ vybízí Pelikánová.

Pořadatelé nyní prosí nejen o modlitby za zdárný průběh akce a finanční podporu, ale také žádají o pomoc ještě asi 50 dobrovolníků (ke stávajícím 130). „Zájemci se mohou hlásit na adrese dobrovolnici@tetin.cz, ve čtvrtek 16. září projdou velkým školením požární ochrany, řízení dopravy či hygieny,“ uvádí Pelikánová.

Oslavy 1 100. výročí mučednické smrti světice začnou ve čtvrtek 16. září v 17.00 v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě mší sv. (vysílá TV Noe), ve 20.15 následuje v katedrále oratorium Sv. Ludmila od Antonína Dvořáka (vysílá ČT). V pátek v 17.30 bude relikvie sv. Ludmily přivezena na Tetín (vysílá TV Noe) a ve 20.00 se na berounském náměstí koná koncert Smetanovy skladby Má vlast. Pouť vrcholí v sobotu a pokračuje duchovním, kulturním i dětským programem až do neděle. Poutníci se mohou těšit třeba na debatu v tetínském komunitním centru na téma „Co by tomu řekla sv. Ludmila? Aktuální naděje a bolesti církve a světa“ (záznam na YouTube kanále „KC Ludmila“). „Komunitní centrum poskytne zázemí pořadatelům, mimo debatu se zde koná také celorepublikové setkání Bořivojů a Ludmil v sobotu ve 13.30 hodin,“ doplňuje vedoucí centra Kateřina Ostatnická.