7.–13. září 2021

Modlitby na místě řádění tornáda

7. 9. 2021

Po dvou měsících od ničivého tornáda se v jedné z nejpostiženějších obcí, Moravské Nové Vsi, konala v kostele sv. Jakuba ekumenická bohoslužba.

image:Image Symbolem naděje je i kostel sv. Jakuba, který se postupně vrací k někdejší kráse.
Symbolem naděje je i kostel sv. Jakuba, který se postupně vrací k někdejší kráse. Snímek Petr Polanský / Člověk a Víra

Setkali se na ní věřící a duchovní z pěti církví, aby se společně modlili, prosili o Boží pomoc a také děkovali těm, kteří do míst zkázy řadu týdnů přinášeli naději – záchranářům, hasičům, vojákům a všem dobrovolníkům. Bohoslužbu pořádala Diakonie ČCE, která podobně jako Diecézní charita Brno a další neziskové organizace na místě pomáhala. Při bohoslužbě, na které katolickou církev zastupoval místní farář P. Marián Kalina a P. Marek Vácha působící v Lechovicích, zazněla příhodná slova evangelia o tom, jak Kristus utišil bouři na moři. „Ježíš na lodi mluví s učedníky o víře, o spolehnutí se na Boží pomoc a přítomnost. Bůh člověka netrestá, ale vyzývá k zodpovědnému životu, k ohleduplnosti ke druhým, k přírodě a ke světu. Věřící člověk je zván, aby se nebál a důvěřoval v Boží zachraňující moc,“ zdůraznila v promluvě Erika Petříčková z Českobratrské církve evangelické, která působí v Kyjově a Hodoníně.

Přestože od řádění tornáda uplynuly už více než dva měsíce, obnova zničených domů stále trvá. Spoustu práce udělali dobrovolníci, kteří přijížděli během celého léta. Ti, kdo by se ještě chtěli zapojit, se mohou obrátit na krizová centra, která v postižených obcích vznikla. Konkrétní prosby o pomoc lze nalézt také na www.pomahejtesnami.cz.