7. 9. 2021
|Přes šedesát malých nakladatelství, spisovatelů, výtvarníků i hudebníků se zúčastnilo 10. ročníku knižního festivalu Tabook, který se konal od čtvrtka do soboty v Táboře.
Festival zahájila beseda a autorské čtení spisovatele a vrchního zemského rabína Karola Sidona, který zde přečetl dvě židovské pohádky. „Vybral jsem je na poslední chvíli, protože jsem viděl v publiku děti a chtěl jsem, aby je zaujaly,“ vysvětlil svou volbu.
Knihu Musíme všichni někam na poušť, která zachycuje příběh přátelství a vzájemnou korespondenci Bohuslava Reynka a Jana Franze, představil při autorském čtení její editor Miloš Doležal. „Tabook je pro mě nejsympatičtější literární festival v českých zemích,“ svěřil se. „Odehrává se v kapesním malém městě nejen v interiéru, ale v exteriérech, zdejších uličkách a podloubích, což je fantastické. Je tu nesmírně zajímavé, různorodé, veskrze mladší publikum, což je moc milé. Představili jsme příběh zvláštního přátelství dvou mužů různých generací, kteří si byli nesmírně blízcí nejen přes umění, ale i přes umění mlčet. Bohuslav Reynek neměl rád žvanily a Jan Franz s ním třeba hodinu mlčel. Bohuslav Reynek je pro mě důležitý nejen jako křesťan a katolík, ale i jako mystik, básník úzkosti a existence. Je to nadčasový autor, hluboce se dotýkající nejzákladnějších lidských pravd,“ doplnil Doležal.
Návštěvníky a čtenáře čekaly stoly plné knížek, ale i bohatý program přednášek, výstav, besed, autorských čtení a koncertů. Pozornost přitáhlo třeba vyprávění bývalé vězeňkyně Terezína a Osvětimi Lydie Tischlerové, jejíž životní příběh zachytil Petr Vizina v knize Se žlutou hvězdou v prázdném kupé. „Měla jsem štěstí, že jsem hned po pár dnech z osvětimského pekla odjela na práci do Německa,“ svěřila se žena, která holocaust přežila i se starší sestrou, zatímco jejich maminka v Osvětimi zahynula.