7. 9. 2021
|Česká nezisková organizace SIRIRI vznikla právě před patnácti lety, v roce 2006, s cílem podpořit rozvojové a humanitární projekty ve Středoafrické republice.
SAR je zemí bohatou na nerostné suroviny, ale kvůli politické a bezpečnostní nestabilitě trpí většina obyvatel extrémní chudobou. Švédský statistik Hans Rosling v knize Faktomluva píše o tom, že svět už dávno nevypadá tak, jak jsme se před několika desítkami let učili. Nemůžeme jej stále rozdělovat na sever a jih, na rozvojové a rozvinuté země. Jeho navrhovaná kategorizace příjmových úrovní je o něco podrobnější. Už jen k pitné vodě mají lidé na různých životních úrovních jiný přístup. Někdo musí pro vodu chodit pěšky. Ti, kdo se mají lépe, si pro vodu mohou dojet na kole. Bohatší pak mají doma vlastní kohoutek se studenou pitnou vodou – a nakonec my, z tohoto pohledu nejbohatší, jsme zvyklí na teplou i studenou vodu, a to hned na několika místech v domácnosti.
Zvýšit životní úroveň v Evropě před desítkami let trvalo několik generací. Díky globalizaci dnes dokážou chudé státy zásadně zvýšit životní úroveň svých obyvatel už za několik roků. Přesto některé z nich stále zůstávají na chvostu rozvíjejících se zemí.
Takovou zemí je i SAR. Úkolem naší doby je porozumění světu jako celku a vnímání toho, jak jsou lidé, místa a prostředí neoddělitelně provázaní a vzájemně závislí.
Jak nám v loňském roce ukázala koronavirová pandemie, svět je propojený, i když se nám to nemusí líbit. Papež František v novém knižním rozhovoru „Bůh a svět, který přijde“ se krizí, která doléhá na každého z nás, nenechává zastrašit: „To, k čemu nyní dochází, může všechny probudit. Nastal čas k odstranění sociální nespravedlnosti a marginalizace. Pokud tuto zkoušku využijeme jako příležitost, můžeme připravit zítřek nesený v duchu lidského bratrství, které nemá žádnou jinou alternativu, protože bez celkové vize nikdo nemá budoucnost. Jestliže státní představitelé spolu s nositeli společenské odpovědnosti zužitkují tuto lekci, mohou národy Země dovést do kvetoucí a bratrské budoucnosti. Hlavy států by mezi sebou měly mluvit, více se konfrontovat a ujednávat strategii. Mějme všichni dobře na paměti, že existuje něco horšího než krize sama – totiž dramatické důsledky toho, že ji promarníme. Z krize nikdy nevyjdeme stejní: buď budeme lepší, anebo horší.“ Jménem organizace SIRIRI bych ráda poděkovala vám všem, kteří jste nás v průběhu 15 let finančně podpořili. Jsme hrdí na to, že společně s vámi nemarníme šanci a příležitost pomáhat nejchudším. Činnost SIRIRI je plně financována dary soukromých dárců. Díky pravidelné podpoře členů Klubu přátel může SIRIRI efektivně plánovat podporu dlouhodobých projektů a rychle reagovat v případě humanitárních krizí. Podpořte nás i vy.