7. 9. 2021
|Covid-19 se od doby, kdy se v prosinci 2019 v Číně objevily první případy, stal bezpochyby globálně nejvíce probíraným tématem. Pandemie se postupně během roku 2020 rozšiřovala do celého světa a nevyhnula se ani zemím v subsaharské Africe.
Ty i bez pandemie musí čelit nevyhovujícím hygienickým podmínkám, nedostatku zdravotnického personálu, materiálu i léků. Celý svět tak s hrůzou očekával, jak se chudé země v takových podmínkách zvládnou s pandemií vypořádat.
Negativní scénáře se naštěstí nenaplnily a státy subsaharské Afriky zvládají boj s koronavirem překvapivě dobře. Proč jsou na tom v boji s pandemií lépe než vyspělé západní země?
Podíl může mít podle vědců klima, které je díky vyšším teplotám a vlhkosti pro přežití viru méně příznivé. Dalším faktorem by pak mohla být také odlišná věková struktura. Africké země mají tradičně větší podíl mladších obyvatel a covid má naopak největší úmrtnost u věkové skupiny nad 80 let.
V SAR bylo ke dni 28. 8. 2021 prokázáno 11 270 pozitivních případů a na covid tu zemřelo 99 lidí. Musíme mít však na paměti, do jaké míry lze tato data považovat za přesná a jak by se změnila, pokud by se v SAR více testovalo.
Vědci se shodují, že jediná cesta, jak vrátit naše životy zpět do stavu před pandemií, vede přes naočkování populace. Bohaté země zahájily očkování svých občanů již na konci roku 2020, do chudých států se ale vakcíny dostávají mnohem později a také v menším počtu.
SAR patří k jedné z posledních zemí, která vakcínu obdržela. První dávky získala díky mezinárodní iniciativě COVAX, která zemi poskytla v květnu 2021 60 000 dávek vakcíny AstraZeneca. COVAX má na starost zařídit, aby byly vakcíny dostupné pro všechny státy světa bez ohledu na jejich bohatství. Chudé země jsou tu často odkázány právě na pomoc od těch bohatých. Kromě iniciativy COVAX obdržela SAR další dávky také od Číny a USA. Ve srovnání s vyspělými západními státy tvoří počet naočkovaných v afrických zemích zanedbatelné procento. Dalším paradoxem je, že zatímco Západ dnes čeká na výsledky studií, zda je možné očkovat také nejmladší osoby, chudé země ani nedisponují dostatkem vakcín k očkování nejstarší, a tedy nejohroženější skupiny.
SAR začala s očkováním 31. 5. 2021 a ke dni 3. 8. 2021 naočkovala dle dostupných údajů WHO (Světová zdravotnická organizace) 95 862 dávek vakcín. Plně očkovaných je 0,28 % populace, což z celkového počtu 4,745 milionů obyvatel SAR představuje 13 779 plně naočkovaných osob. Stejně jako je tomu v jiných zemích, začala SAR přednostně očkovat zdravotnický personál v první linii a ohrožené skupiny ve věku 50 a více let. Dále jsou očkováni náboženští vůdci, obchodníci, novináři či členové vlády. Jako první obdržel v SAR dávku vakcíny předseda vlády Firmin Ngrébada, který tím chtěl motivovat k očkování ty, kdo mají o vakcíně AstraZeneca pochybnosti. Detailnější informace o strategii očkování v SAR však nejsou veřejně k dispozici.
VERONIKA POUKOVÁ, stážistka SIRIRI