31. 8. 2021
|V první polovině září budou mít čeští poutníci hned několik možností, jak se setkat s papežem Františkem. Nejprve v Maďarsku a posléze na Slovensku.
Na týdenní Mezinárodní eucharistický kongres se z Česka do Budapešti vypravuje skupina organizovaná Českou biskupskou konferencí, která ve dnech 10. až 12. září doprovodí kardinála Dominika Duku, královéhradeckého biskupa Jana Vokála a pomocné biskupy Zdenka Wasserbauera a Josefa Nuzíka. Poutníci budou cestovat autobusy, výpravu bude duchovně doprovázet generální vikář královéhradecké diecéze Mons. Jan Paseka. Cestu organizuje královéhradecké diecézní poutní centrum. „Ubytování pro tuto skupinu se podařilo zajistit v hotelu Iris, který je přímo na budapešťském náměstí Hrdinů, vlastně jen malý kousek od papežského oltáře. Je to obrovská výhoda – když to trošku přeženeme, tak prakticky z okna se budou poutníci dívat na papeže,“ uvedl vedoucí centra Mons. Pavel Dokládal.
Už v pátek bude připravena mše svatá v češtině, kterou bude celebrovat biskup Jan Vokál, v sobotu se pak poutníci sejdou na Markétině ostrově, kde bude probíhat mezinárodní eucharistické setkání pro rodiny. Po sobotní hlavní mši svaté, kterou bude slavit maďarský primas, arcibiskup ostřihomsko-budapešťské arcidiecéze a kardinál Péter Erdö, bude následovat procesí se svícemi centrem Budapešti. Papežská mše sv. se uskuteční v neděli přímo na zmíněném náměstí Hrdinů.
Diecézní poutní centrum vypravuje také autobusy pouze na nedělní (12. září) papežskou bohoslužbu, kdy budou lidé cestovat v jednom dni tam a zpět. „Maďarská vláda, na rozdíl od slovenské, rozhodla, že pro účastníky kongresu nebudou platit žádná pandemická omezení. Nevyžadují se doklady o testování, bezinfekčnosti ani očkování,“ upozornila Hana Frančáková z poutního centra. Do Budapešti se dle ní vedle oficiální výpravy chystají jednotlivci a menší skupiny, cestovat budou po vlastní ose a momentálně je stále možné si v maďarské metropoli zajistit samostatně ubytování.
V současné době čítá oficiální česká skupina asi 100 lidí. „Ještě několik míst je v hotelu k dispozici, takže pokud by někdo zareagoval na poslední chvíli, je to možné. Hlásit se je možné i k jednodenní pouti do Budapešti přímo u nás na poutnik@bihk.cz nebo na tel. 731 598 752,“ dodává Hana Frančáková.
Mezinárodní eucharistický kongres navazuje na předcházející eucharistická setkání diecézní a národní (v ČR v roce 2015). „Nejde o kongresové jednání, ale o shromáždění, v jehož centru je právě eucharistie a které zdůrazňuje potřebu úcty k nejsvětější svátosti oltářní,“ vysvětluje Mons. Dokládal. Ústředním mottem je Žalm 87 „Všechna zřídla mé spásy jsou v Tobě“.
Papež František se po návštěvě Maďarska přesune na Slovensko, kde stráví čtyři dny (12.–15. září). Setká se s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a zavítá i do romského ghetta Luník IX v Košicích. V úterý 14. září bude papež v Prešově slavit liturgii sv. Jana Zlatoústého, později ten den přijede mezi mladé křesťany na stadion košické Lokomotivy, kde bude předtím sloužit mši sv. kardinál Dominik Duka, a ve středu bude putovat do Národní svatyně v Šaštíně.
Na rozdíl od maďarské akce česká církev na Slovensko společnou výpravu neorganizuje, protože jde o sousední stát. Závěrečnou mši sv. na mariánském poutním místě v Šaštíně bude papež i s českými a moravskými biskupy slavit jen asi 20 kilometrů od hranic. Organizace papežské návštěvy na Slovensku je však složitější, úřady nechtějí setkání se Svatým otcem nijak početně omezovat, jako podmínku účasti proto na všech veřejných akcích daly ukončené očkování (kromě dětí do 12 let). Zájemci se také musí registrovat na webu www.navstevapapeza. sk, kde je program návštěvy.
Minulý týden se mj. rozhodlo o podobě šaštínského pódia, kde bude papež František slavit mši sv. V jeho středu bude umístěn kříž z trámů tornádem poničeného kostela sv. Jakuba Většího z Moravské Nové Vsi.