17.–23. srpna 2021

Než přijede papež do Košic

17. 8. 2021

Jako místní obdobu Světového dne mládeže zamýšlejí pořadatelé setkání na stadionu Lokomotiva v Košicích 14. září. Na den, který vyvrcholí v 17 hodin proslovem papeže Františka, chystá Rada pro mládež a univerzity KBS bohatý několikahodinový program.

Ten zahájí v 11 hodin mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka. Následovat budou tři bloky v duchu motta Františkovy apoštolské cesty „S Marií a Josefem za Ježíšem“: první bude zaměřen na Marii, druhý na sv. Josefa, třetí bude kristologický. „Všechny tyto tři bloky budou obohaceny o osobní svědectví. Konat se bude i menší liturgický vstup,“ zve košický pomocný biskup Marek Forgáč. Zazní také hymna setkání, nazvaná „Zdvíhajme svet“. Hudební překvapení – slovenský taneční folklor doprovázený argentinskou hudbou – pak bude řídit sbormistr a dirigent Viliam Gurbaj. „Orchestr, který bude tuto událost hudebně doprovázet, je sestaven z profesionálních hudebníků a studentů konzervatoří, a sbor z mladých lidí z různých církevních sborů z Košic a okolí,“ popsal Gurbaj.

15. srpna – měsíc před papežskou návštěvou – spustila Konference biskupů Slovenska projekt každodenního zasílání myšlenek Svatého otce, které vždy navazují na evangelium dne. Dostávat je může každý, kdo se zaregistruje k odběru na oficiálních stránkách návštěvy navstevapapeza.sk pod odkazem „Duchovná príprava“. Tam jsou k nalezení např. také mariánská zamyšlení bratislavského pomocného biskupa Jozefa Haľka, modlitby za setkání i veškeré praktické informace. Z rozhodnutí slovenské vlády budou všechny akce papežské návštěvy dostupné jen plně očkovaným proti covidu-19.