17.–23. srpna 2021

S mládeží o tom, kdo je hrdina

17. 8. 2021

Areál Biskupského gymnázia v Brně se stal minulý týden přechodným bydlištěm pro zhruba stovku mladých lidí. Dohromady je dalo letošní netradiční Diecézní setkání mládeže.

image:Image Ve čtvrtek slavil v kostele sv. Augustina mši svatou pomocný biskup Pavel Konzbul.
Ve čtvrtek slavil v kostele sv. Augustina mši svatou pomocný biskup Pavel Konzbul. Snímek autorka

„V minulých letech bývalo jednodenní a pořádalo se vždy v sobotu před Květnou nedělí. Kvůli pandemii se vloni ani letos v této formě nemohlo uskutečnit, proto jsme přišli s novou nabídkou o prázdninách. Mladí letos mohou poprvé společně prožít více dnů,“ informovala za pořadatelský tým pracovnice Diecézního centra mládeže v Brně Martina Dvořáková. „Jsem tady poprvé a je to skvělé! Můžeme se společně modlit a také se něco dozvědět. Nejvíce jsem se těšila na to, že poznám nové lidi,“ svěřila se Magdaléna Bártková z Blažovic. „Účastním se potřetí a je určitě lepší, že jsme tady více dnů. Máme větší prostor ke sdílení i novým zážitkům,“ potvrdila její slova Lucie Štukavcová z Hodonína.

Na programu byly workshopy, besedy, přednášky, talkshow, koncerty i divadelní příběh. Slovo dostali například kněz, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut Marek Orko Vácha, editor CNN Prima News Matyáš Zrno a nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal, který proběhl Čínskou zeď a projel Tour de France. Setkání provázelo téma superhrdinů. Jeho cílem bylo ukázat mladým, že každý má dary – superschopnosti, které je třeba objevit, rozvíjet a stát se hrdinou ve všednosti. Mezi mladé lidi zavítal také brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul. V přednášce mimo jiné řekl, že bez ohledu na neznámé časové horizonty žijeme v blízkosti Božího království. „Skutečný úkol rytíře je uchovat si lásku, neztratit humor, objevovat radost, a to vše během zabíjení draků. Rozmrzelý a nevlídný svatý vůbec svatým není. Naši skuteční draci, démoni, jsou vnitřní, tiší, nenápadní a objevují se v podobě pýchy, sebezaujetí a negativismu. Záchranou je pravidelné pokání, bez něhož sice můžeme vyhrát bitvy, ale prohrajeme válku,“ upozornil biskup. Při mši biskup podtrhl jednu oblast hrdinství: „Vrcholem odpuštění je druhému žehnat a vyprošovat dobro. Pokud žehnáme osobě, která nás proklíná, slavíme vlastně hrdinné vítězství nad tím, kdo pro nás chce zlo.“

V pátek přišel účastníky povzbudit také brněnský biskup Vojtěch Cikrle s přednáškou „Práce s nedokonalostí, jak ji dobře zvládat, co měnit a co přijmout“. Spolu s účastníky slavil také mši svatou.

„Setkání nabídlo různorodost. Součástí byl samozřejmě duchovní program. Účastníci mohli s bohoslovci prožít ranní chvály a seznámit se s modlitbou breviáře. Každý den jsme slavili v kostele mši svatou a den uzavírali adorací a modlitbou kompletáře. Společně jsme prožili večer chval a s komunitou Emmanuel také večer milosrdenství. Setkání jsme zakončili mší v katedrále s otcem biskupem Vojtěchem Cikrlem,“ uvedl za liturgický tým bohoslovec Petr Vršinský.