10.–16. srpna 2021
Doma

Pojďme na výpravu aspoň za humna

10. 8. 2021

Chlapi mívají dobrodružnější náturu a jdou častěji na hranu možností svých potomků, a ti hravější přicházejí i se ztřeštěnými nápady, což malí kluci i holky pochopitelně milují. Proč tedy nezažít na vlastní kůži se svými dětmi bláznivé kousky, kterými jiní baví sociální sítě a nad nimiž se kdekdo dojímá?

Víkend bez maminky

Mámy se obvykle vyznačují velkým nasazením, péčí a obětavostí. A pak také únavou. Při dobrodružném víkendu táty a dětí tak lze „zabít dvě mouchy jednou ranou“: zažít prima podnik s dětmi a dopřát mamince odpočinek. Vyrazit stačí v sobotu ráno a vrátit se v neděli večer a cestovat lze vlakem, autobusem i autem. Stačí si vytyčit cíl a ideálně zajistit nocleh. Nemusí to být žádný noblesní hotel, třeba i stan, který lze postavit na místě, které známe, nebo v kempu, který navíc nabízí pohodlnější hygienické zázemí. Pokud si pod stan netroufáte, báječně pro tyto účely mohou posloužit i poutní či exerciční domy na známých poutních místech (např. Velehrad, Svatý Hostýn), případně penziony a ubytování, které lze dohledat na www.cirkevnituristika.cz. A co se dá všechno dělat? Odpoledne strávit na koupališti, prohlídnout si zámek, mlýn nebo rodný domek jinak děsně nudného spisovatele, modlit se za mámu na poutním místě a v noci se vypravit na strašidelný hrad.

Tuláci jen kousek za domem

Někdy i docela málo času stačí na kopec dobrodružství. Cestou z práce kupte věnec buřtů a bochník chleba, doma naložte do batohu, přiberte kudlu, sirky a potomstvo. Rozdělat spolu s dětmi oheň bez použití papíru na předem vytipovaném (bezpečném a legálním) místě a opéct si na něm buřty není ani trochu banální zážitek. Budete se divit, co všechno budou o těch pár hodinách vyprávět mamince i babičce a dědovi.

Výlet za vzpomínkami

Každý nosí v srdci místa spojená se svým dětstvím, dospíváním nebo třeba randěním. Vezměte tam (přiměřeně věku) své děti na jednodenní výlet za vzpomínkami. Vyjeďte prostě na místa, která tak dobře znáte, kde jste nechali kus svého srdce a kde se dá vyprávět leccos z historie rodiny: tady jsem poznal maminku, sem jsem jezdil se skauty na tábor, do tohoto kostela jsem jezdil o prázdninách, v tomto rybníce jsem se topil a tady leží vaše prababička, která prožila obě světové války...

Na kole

Na (jednodenní) výpravu můžeme vyrazit rovnou z domova nebo bicykly naložit na auto či do vlaku. Přiměřeně kondici cyklistů je dobré trasu předem naplánovat (např. na www.mapy.cz) a věnovat pozornost zejména výškovému profilu trasy a zdatnosti všech účastníků. Děti by měly kolo přinejmenším dobře ovládat, a pokud to tak není, lze si koupit nebo od kamarádů půjčit vlečnou tyč a pro ty nejmenší sedačku. Bez helmy jezdí jen hazardéři – a to není ten nejlepší otcovský příklad.

Vodní živel

Děti vodu milují. Na koupališti i na lodi. Strávit odpoledne u rybníka nebo na koupališti rozhodně není nuda (zvlášť, když je poblíž nějaký stánek s dobrotami). Sjíždět řeku je dobrodružství jen pro zkušené a ti doporučují vyrazit spíše v partě, s dobrou výbavou a navzájem si pomáhat, zejména v případě nehod, které vás s dětmi jistě neminou. Táta se ale stane váženým lodivodem dokonce i v docela obyčejné pramici nebo na šlapadle z půjčovny loděk.