10. 8. 2021
|Některé kláštery nabízí pobyty k duchovnímu odpočinku. Co to ale znamená? A může přijet i člověk tzv. nevěřící, který také touží po klidu?
Co znamená termín „pobyt k duchovnímu odpočinku“? Pod touto nabídkou se může skrývat vícero variant, v zásadě je nejlepší zeptat se přímo odpovědné osoby v klášteře. Nabídka každého místa je totiž unikátní. Zkusím na tomto prostoru aspoň lehce nastínit, jak se mohou lišit.
My bratři františkáni máme Dům přijetí v Liberci. Je určen pro muže, kteří si chtějí odpočinout a duchovně načerpat a je možné přijmout i nevěřícího. Návštěvník může částečně sdílet život komunity. Dokonce je zde bratr Bernard, který má na starosti duchovní péči, což je služba, kterou jsem jinde nezaznamenal.
Vyloženě duchovní pobyty pro muže nabízejí bratři trapisté v Novém Dvoře. Hezky zrekonstruovaný klášter v krásném prostředí mají pro hosty bratři kapucíni v Sušici. Poskytují tu prostor, dobré duchovní zázemí, jako je kaple a kostel, ale život komunity vedou zcela odděleně od svých návštěvníků.
Jako další příklad mě napadají sestry trapistky v Poličanech, snad i bratři kapucíni v Praze na Hradčanech atd.
Až posud šlo ale o varianty, které nabízí „pobyt v klášteře“, tedy ubytování se základní nabídkou k noclehům, nicméně bohatším servisem duchovním.
Některé kláštery však zbudovaly ve svých objektech prostory hotelového typu, mají pokojské, kuchařky, recepční atd. a pobyt je podle toho i finančně náročnější. Takový je například Hotel Klášter Želiv nebo Hotel Klášter Teplá. Obojí náleží do klášterního areálu premonstrátů, ale duchovní hodnota pobytu zde je dána už jen nepřímo. Podobně klášter Hejnice je původně sice františkánským klášterem, ale od 50. let tam bratři nepůsobí. Vedení se však ke svým řeholním kořenům aktivně hlásí a objekt je pro duchovní odpočinek velmi vhodný.
O autorovi| P. ONDŘEJ BONAVENTURA ČAPEK OFM