10.–16. srpna 2021
Doma

Modlitba je naše spása

10. 8. 2021

image:Image Atributy sv. Alfonse jsou anděl, psací náčiní, obraz P. Marie či růženec nebo misijní kříž.
Atributy sv. Alfonse jsou anděl, psací náčiní, obraz P. Marie či růženec nebo misijní kříž. © Jan Hrubý

Památka sv. Alfonse z Liguori (1. srpna)

Před 150 lety byl zakladatel řádu redemptoristů (Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele, zkratkou CSsR) vyhlášen za učitele církve. Svatý Alfons Maria z Liguori pocházel ze šlechtické rodiny v Neapolském království. Stal se právníkem, knězem, zakladatelem řeholního společenství, misionářem, biskupem, patronem moralistů a zpovědníků. Byl vynikajícím morálním teologem a učitelem duchovního života všech, zejména prostých lidí.

Doba, v níž žil, vyvrcholila Francouzskou revolucí. Byla to doba intrik spojených s volnomyšlenkářstvím mocných, které stálo například za zrušením řádu jezuitů. Lidé v té době zapomínali na krásu evangelia, na Krista a na celé bohatství, které církev přinášela světu. Bůh jim byl představován jako přísný, tvrdý a nelítostný.

Alfons v té době obrazně řečeno vypěstoval košatý strom evangelia Ježíše Krista a všeho dobrého, co dějiny přinesly pro opravdový křesťanský život. Do blahodárného stínu a k ovoci tohoto stromu zval a dodnes zve všechny.

Jako misionář i autor více než stovky spisů především hlásal a připomínal, že Bůh je láska. Svým působením pomohl světu hledět na Boha jako na laskavého a milosrdného Otce. Alfons psal a kázal o utrpení Ježíšově, o eucharistii (knížečka Návštěvy Nejsvětější svátosti vyšla snad již v 200 vydáních), o Panně Marii, jíž byl velkým ctitelem. Psal praktické spisy a návody pro člověka. Například o posledních věcech a přípravě na smrt nebo o modlitbě jako velkém prostředku spásy.

Píše: „Bůh neupírá nikomu milost modlitby, kterou se mu dostává pomoci, aby přemáhal každou žádostivost a každé pokušení. Říkám, opakuji a stále budu opakovat, dokud budu žít, že celá naše spása spočívá v modlitbě.“ Odtud pochází známé „Kdo se modlí, bude spasen“. Nezapomínejme na nezbytnost modlitby, která umožňuje otevřít se milosti Boží, plnit Boží vůli a dosáhnout vlastního posvěcení.

Ve veškerém jeho působení mu šlo o spásu nesmrtelných duší. Sám, přestože byl výjimečný, vynikal velkou pokorou a za výjimečného se nepovažoval. Píše, že nechce sklízet slávu od lidí, ale chce, aby se lidé díky jeho pomoci otevírali nekonečné Boží lásce a více milovali Ježíše Krista Vykupitele. To je jeho cíl. Pro mě osobně, jako pro toho, kdo následuje svatého Alfonse, je to obraz a příklad redemptoristy.

O autorovi| P. DAVID HORÁČEK, redemptorista