Obsah:

Diecéze|Českobudějovická|Kardinál Duka strávil dovolenou na jihu

Kardinál Duka strávil dovolenou na jihu

3. 8. 2021

Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka strávil letošní dovolenou v českobudějovické diecézi. Vypravil se na hrad Kašperk i na mariánské poutní místo Strašín.

image:Image Kardinál Duka strávil dovolenou na jihu
Kardinál Dominik Duka si během své dovolené prohlédl i hrad Kašperk, kterým ho provedl kastelán Václav Kůs. Snímek Vladimír Horpeniak

To bylo spojené se životem kněze, básníka i politického vězně Františka Daniela Mertha a kardinál Duka zde sloužil mši svatou. „Má návštěva hradu Kašperk a šumavského podhůří byla spojena s výpravou do míst, která se vážou k rodině mé matky, tedy k prarodičům,“ popsal kardinál. „Ve Velharticích je hrob mé babičky, v Sušici část mé rodiny žila. Navštívil jsem i hrob P. Františka Ferdy, s nímž jsem měl možnost se osobně poznat a diskutovat. Zastavili jsme se také u hrobu zakladatele sušického muzea, který je pradědečkem mé spolupracovnice, sestry Dominiky Bohušové,“ dodal kardinál Duka.

V době prázdnin a dovolených se ke kněžím, jáhnům a věřícím obrátil českobudějovický světící biskup Mons. Pavel Posád. „Věřím, že s úlevou a touhou si odpočinout přijímáte tento čas jako veliký dar. Velmi často se člověk v dnešní době ničí proto, že nemá volný čas, nebo si ho už neumí udělat a zastavit se, porozhlédnout se a uvědomit si sebe sama. Už si netroufá zamyslet se, protože se leká zodpovědnosti. Spěch mu dává dojem života. Ochota zastavit se je první krok, který člověku dovolí vrátit se k sobě samému,“ zdůrazňuje biskup a upozorňuje, že strach zastavit se může znamenat obavu ze setkání se sebou samým. „To proto, že už na sebe,nejsme zvyklí‘, neznáme sebe samé a bojíme se výčitek. Být ochoten zastavit se znamená být připraven pohlédnout na sebe. Sobě plně porozumíme a sebe poznáme jen ve světle Boha, který nás stvořil k naplněnému životu. Nebojme se v běhu svých dní chopit všech příležitostí, které život nabízí, abychom přišli k sobě a setkali se s Bohem,“ zdůrazňuje Pavel Posád, který všem čtenářům KT přeje požehnaně prožité prázdniny a dovolené, s časem na modlitbu, rozjímání i na četbu Písma svatého.

Předchozí článek Následující článek