27. 7. 2021
|Ať jsou 32. letní olympijské hry, které začaly v Tokiu 23. července, „znamením naděje, univerzálního bratrství a zdravě soutěživého ducha“ – popřál nejvýznamnější sportovní soutěži světa papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně.
„Ať Bůh žehná pořadatelům, sportovcům a všem, kteří spolupracují na této velké oslavě sportu,“ doplnil Svatý otec. Soutěž se poté, co byla vinou pandemie o rok odložena, koná v neobvyklých podmínkách. Stadiony v Japonsku jsou kvůli hygienickým opatřením takřka prázdné, poprvé v historii her chybí fanoušci. Přijet nemohli například ani olympijští kaplani. Ten český, P. Oldřich Chocholáč z brněnské diecéze, je účastníkům her k dispozici alespoň prostřednictvím sociálních sítí. „Prosím všechny o modlitbu za naše sportovce i celý realizační tým, zvláště v této obtížné době, aby sportovci ve zdraví mohli co nejlépe zúročit svou pětiletou přípravu,“ uvedl P. Chocholáč pro web Církev.cz.
Službu olympijského kaplana – duchovního, který by byl součástí realizačního týmu olympijské výpravy a byl jejím členům nablízku – poprvé ustanovili Italové roku 1988. Už v roce 2012 mohli čeští sportovci na LOH v Londýně využít duchovní službu P. Zbigniewa Czendlika. P. Chocholáč je oficiálně kaplanem Českého olympijského výboru od roku 2015. „Jde o přátelskou přítomnost, která chce ukázat blízkost církve,“ vysvětlil kdysi tuto pozici papež František.
Svou otevřenost a péči chtěla sportovcům nabídnout i tokijská arcidiecéze. Zvláštní „olympijská komise“ při tamním arcibiskupství plánovala zřídit v olympijské vesničce duchovní centrum, slavit mezinárodní mši svatou v tokijské katedrále či vytvořit speciální růženec, kterým by podarovala všechny účastníky her. Městské kostely se měly otevřít duchovním potřebám olympioniků.
Od počátku července se však Tokio se svými 14 miliony obyvatel opět ocitlo ve stavu zdravotní nouze a počty nakažených zde – stejně jako ve zbytku země – strmě stoupají. Ve městě platí až do 22. srpna přísný lockdown. Ovlivnil i bohoslužby, které jsou pro věřící dostupné jen s početními omezeními, za dodržení proticovidových hygienických opatření a s předchozí registrací. Nedělní povinnost účasti na liturgii je přerušena a zvláště starší a nemocní lidé jsou vyzýváni, aby využili online přenosů z bezpečí svého domova.
Arcidiecéze proto zrušila své olympijské pastorační plány a olympioniky požádala, aby ani nechodili do tokijských kostelů. „Svou odpovědnost chránit životy druhých jsme vzali vážně,“ vysvětlil tokijský arcibiskup Tarcisio Isao Kikuči v prohlášení tlumočeném deníkem La Croix. Pro agenturu Asia News pak rozvedl: „V dnešní situaci zůstává prioritou nepřenášet nákazu. Zásada, kterou se tokijská církev od počátku řídila, zní: nenakazit se a nedopustit, aby se nakazili druzí.“ A upřesnil: „Z naší strany se nebudeme olympiády ani paralympiády nijak výrazně účastnit.“ LOH skončí 8. srpna, paralympiáda naváže od 24. srpna do 5. září 2021.
Jak připomněl P. Chocholáč, už samo heslo olympijských her – Rychleji, výše, silněji – nese křesťanskou stopu. „Jde o slova francouzského dominikánského kněze Henriho Didona, jednoho z přátel Pierra de Coubertina – zakladatele novodobých olympijských her. Olympijské hnutí tato slova používá překvapivě v latině: Citius, Altius, Fortius. Těsně před zahájením olympijských her v Tokiu bylo toto heslo Mezinárodním olympijským výborem doplněno o slovíčko ‚společně‘. Nově tak zní Citius, Altius, Fortius – Communiter,“ popsal český kaplan.
Křesťané z řad Japonců tvoří v převážně šintoistickém a buddhistickém císařství nepatrnou menšinu – méně než 1 %. Avšak už půl milionu zde přesáhl počet zahraničních katolických dělníků, zvláště z Filipín, Koreje či Brazílie. Kladně na křesťanskou přítomnost v „zemi vycházejícího slunce“ upozornil papež František svou zdejší návštěvou v roce 2019.