27. července–2. srpna 2021

Jedinečné cykly fresek v italské Padově

27. 7. 2021

image:Image
Snímek whc.unesco.org

JEDINEČNÉ CYKLY FRESEK V ITALSKÉ PADOVĚ (na snímku interiér baptisteria baziliky Nanebevzetí Panny Marie vyzdobený Giustem de‘ Menabuoi) čerstvě přibyly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pocházejí z let 1302–1397 a z rukou umělců, jako byli Giotto, Jacopo da Verona, Aldighieri da Zevio a další. Zdobí osm komplexů církevních i světských budov v historickém centru města. Na seznam byla mj. zapsána i trojice západočeských lázeňských měst – Karlovy Vary a Františkovy a Mariánské Lázně. Minerální pramen posledních jmenovaných jako první využívali mniši z blízkého tepelského kláštera ve 12. století a znali již i jeho léčivé účinky.