27. července–2. srpna 2021

27. 7. 2021

MEZINÁRODNÍ OCENĚNÍ „FRANTIŠEK Z ASSISI A CARLO ACUTIS ZA BRATRSKOU EKONOMIKU“ ustanovila italská assiská diecéze s dalšími spolupracovníky, aby vyzdvihla podnikatelské projekty ve prospěch znevýhodněných. Prvním laureátem se stal Serafínský institut v Assisi – rehabilitační středisko pro postižené děti. Nyní udělovatelé přijímají až do 31. října návrhy pro příští ročník. Mohou jimi být jednotlivci i instituce, přednost mají mladí do 35 let. Vítěz získá odměnu 50 tisíc eur a plášť symbolizující ten, kterým biskup přikryl Františka z Assisi, když se veřejně vzdal oděvu a světského majetku. Soutěž vznikla v reakci na výzvu papeže Františka k hospodářské obnově v duchu bratrství. Bl. Carlo Acutis byl italský mladík s láskou k Františkovým ideálům, který zemřel jako patnáctiletý na leukemii. V Assisi, kde je na vlastní přání pochován, byl loni beatifikován.

„NEPÍT ALKOHOL, NEKUPOVAT HO A ‚NELÉČIT SE‘ JÍM“ – zve v srpnu polská církev. Střízlivost je podle P. Zbigniewa Kanieckého z biskupského týmu pro apoštolát pro závislé na místě vždy, ale polská církev povzbuzuje prožít srpen jako měsíc zdrženlivosti a zřeknutí se něčeho, co je dovolené, ale může vést ke špatným koncům. „Setkávám se s obviněními, že církev tak chce vzít lidem radost ze života. Tito lidé, zdá se, nechápou, že alkohol radost ze života nedává, ale bere, protože jeho zneužívání ovlivňuje rodiny a přináší neštěstí a tragédie,“ řekl P. Kaniecki. Srpen si jako měsíc zdrženlivosti od alkoholu vybrala polská církev v roce 1984 vzhledem k soustředění několika mariánských svátků (15. 8. Nanebevzetí Panny Marie, 22. 8. Panny Marie Královny, 26. 8. Panny Marie Čenstochovské) a vyhlašuje jej každoročně.

STATISTICKOU ROČENKU VYDALA NĚMECKÁ CÍRKEV. Plyne z ní, že v loňském roce vystoupilo z církve 221 390 lidí. Je to o necelých 19 % menší pokles než v roce 2019 (tehdy to bylo rekordních 272 771 osob). V roce 2020 bylo pokřtěno 104 610 osob – o 55 tisíc méně než v roce předchozím, prudce poklesly i počty biřmování (meziročně ze 123 253 na 75 387) či církevních sňatků (z 38 537 na 11 tisíc). O necelé tři tisíce se však zvýšil počet katolických pohřbů. Člověk registrovaný v Německu jako katolík odvádí 8–9 % ze svých daní církvi. Pokud tuto daň platit nechce, musí se oficiálně zříci příslušnosti k církvi. Poté už nemůže přijímat svátosti ani mít katolický pohřeb. Podle ročenky žije nyní v Německu přes 22 milionu katolíků, což je necelých 27 % obyvatelstva. Podle šéfa biskupské konference Georga Bätzinga je důvodem odchodů z církve především ztráta důvěry, daná mj. případy sexuálního zneužívání. „Bereme to velmi vážně a musíme se k této situaci postavit otevřeně a upřímně a dát odpovědi na otázky, které jsou nám adresovány,“ sdělil biskup Bätzing.

DUŠE TAKŘKA ČTYŘ DESÍTEK ZABITÝCH při džihádistickém bombovém útoku na tržišti v Bagdádu 19. července svěřil papež František „milosrdenství nejvyššího Boha“. Napsal to v telegramu apoštolskému nunciovi v Iráku Mitjovi Leskovarovi. Ujistil též o modlitbě, aby „žádný násilný čin neoslabil úsilí lidí, kteří se snaží o podporu smíření a míru v Iráku“. Chaldejský babylonský patriarcha, kardinál Louis Raphaël Sako zaslal spolu s pozdravem muslimským krajanům ke svátku íd al-adhá 20. července výzvu k národní jednotě napříč vyznáními. „Máme dvě možnosti: buď se sjednotíme a budeme spolupracovat, aby se naše země plně zotavila, anebo budeme pokračovat v boji a – nedej Bože – otevřeme brány pekla,“ napsal kardinál. Irák, který se vzpamatovává z několikaleté občanské války, navštívil papež František s pozváním k jednotě letos v březnu. Postupně zde pokračuje obnova zničených měst; v Mosulu, centru křesťanského osídlení v Ninivské pláni, se 20. července poprvé slavila mše svatá v obnoveném mariánském kostele dominikánů.

OČKOVACÍ MÍSTO VE SVATOŠTĚPÁNSKÉM DÓMU ve Vídni bude fungovat od srpna. Z pověření městského odboru zdravotnictví, které je původcem tohoto nápadu, je bude provozovat charitativní Rakouská asociace samaritánů (ASB). Místo bude k dispozici bez předchozí registrace a zájemce zde budou očkovat vakcínou společnosti Johnson & Johnson, nezletilé pak vakcínou společnosti Pfizer. Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn upřesnil, že místo bude otevřeno v boční kapli sv. Barbory v severní věži, která má samostatný vchod, aby se bohoslužby mohly konat bez vyrušování.

(vaticannews, kai, cna, kurier.at, coronavirus.wien.gv.at)