20.–26. července 2021

Za starou hudbou na dvory papežů

20. 7. 2021

Na šlechtické, královské či papežské dvory středověku, renesance a baroka zavádějí letošní 22. Letní slavnosti staré hudby. Cyklus sedmi koncertů spojuje podtitul „Nobilitas“.

Právě při bohatých aristokratických dvorech působila celá řada špičkových evropských skladatelů. Z jejich skladeb vybralo pořádající Collegium Marianum díla duchovní i světská a posluchačům je společně s dalšími evropskými soubory staré hudby nabídne v atraktivním dobovém prostředí pražských kostelů, sálů a zahrad.

Festival zahájí 20. července německý vokální soubor Calmus Ensemble v Emauzském klášteře. Zdejší mariánský kostel rozezní vokální polyfonická hudba Leonharda Lechnera, Thomase Stoltzera, a především Orlanda di Lasso – předního skladatele 16. století, kapelníka chrámu sv. Jana v Lateráně a později vévodského dvora v Mnichově, který za svůj um obdržel od papeže Řehoře XIII. Řád zlaté ostruhy. Koncertnímu programu bude dominovat jeho „Lamentace proroka Jeremiáše“.

22. července naváže koncert nazvaný „La strada del cielo“ (Cesta do nebe), zaměřený na hudbu Johannese Ciconii. Tento vlámský mistr (†1412) prožil většinu tvůrčího života ve službách papeže Bonifáce IX. a katedrály v Padově, skládal ale i světskou hudbu. Výběr z jeho díla předvede italský soubor La fonte musica v kostele sv. Martina ve zdi. Čtveřici pěvců doprovodí středověká loutna a fidula.

Další večery posluchače zavedou do zahrady Trojského zámku, barokního sálu čerstvě zrekonstruované restaurace Šlechtovka v parku Stromovka nebo do Břevnovského kláštera. Zazní díla komponovaná pro mimořádně hudebně nadanou britskou princeznu Annu Hannoverskou, staré irské písně a balady provedené na irskou harfu a fl étnu, španělská violoncellová hudba i program ze staré španělské hudby taneční.

Závěrečný koncert 5. srpna v kostele sv. Šimona a Judy pak vytvoří atmosféru královského soirée ve Versailles za časů Krále Slunce Ludvíka XIV. Novodobou premiéru opery Françoise Colina de Blamont (†1760) Le Retour des dieux sur la terre (Návrat bohů na zem) nastudovalo mezi jinými díly večera Collegium Marianum ve spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles.

Letní slavnosti staré hudby. 20. 7. – 5. 8. 2021, podrobný program a vstupenky na www.letnislavnosti.cz