13.–19. července 2021

12. 7. 2021

MORATORIUM NA FEDERÁLNÍ POPRAVY vyhlásilo americké ministerstvo spravedlnosti. Zvrátilo tak rozhodnutí Trumpovy vlády, která uplatňování trestu smrti loni obnovila po předchozím dvanáctiletém moratoriu a nechala popravit 13 odsouzených. Proti se opakovaně stavěli katolické organizace i biskupové USA, kteří letos v lednu vyzvali Senát, aby trest smrti v USA zrušil.

SE ZÁSTUPCI KANADSKÝCH INDIÁNŮ se setká papež František letos 17. – 20. prosince. Přijme je poté, co byly již na třech různých místech objeveny ostatky stovek žáků někdejších internátních škol vedených církvemi. V těch byly v letech 1863–1996 převychovávány podle evropských norem domorodé děti odebrané z rodin. Vinou zanedbávání a krutého zacházení jich zde až 6000 z celkových 150 000 přišlo o život. Za spoluvinu katolické církve se roku 2009 omluvil papež Benedikt XVI. Papež František vyjádřil počátkem června blízkost kanadskému lidu. Omluvu a vůli k dialogu, respektu a spolupráci vyslovili též kanadští biskupové. Po nálezech ostatků zapálili žháři na řadě míst kostely, zástupci domorodých komunit však jejich činy ostře odmítli.