13.–19. července 2021

Bioetický zákon posouvá limity

12. 7. 2021

Moratorium (pozastavení platnosti) požaduje církev ve Francii na text zákona o bioetice, který 29. června definitivně schválilo Národní shromáždění. Po dvou letech parlamentních i celospolečenských sporů text prošel navzdory tomu, že jej jednoznačně odmítl Senát. Vláda přitom, jak slíbil prezident Emmanuel Macron, pro tento zákon předpokládala „široký konsenzus“. Kromě možnosti umělého oplodnění pro všechny ženy včetně svobodných či žijících ve stejnopohlavním páru norma mj. uvolňuje pokusy na lidských embryích či vytváření tzv. chimér z lidských i zvířecích buněk.

Zákon má začít platit na konci léta. Osm desítek zákonodárců se nyní obrátilo na Ústavní radu (nejvyšší soudní instanci ve Francii), aby stanovila limity pro zavádění vědeckých inovací a vyloučila eugeniku. Rada má rozhodnout ještě během července. Biskupové pak vyzvali: „Více než kdy jindy záleží nyní na tom, aby si každý z nás našel prostředky bdělosti a osobního rozlišování, aby se rozhodoval s plným vědomím etických důsledků.“