13.–19. července 2021

V Senetářově oslavili půlstoletí kostela

12. 7. 2021

Při oslavách padesátého výročí postavení kostela sv. Josefa v Senetářově upozornil hned v úvodu brněnský biskup Vojtěch Cikrle, že si všichni přišli připomenout zázrak.

image:Image Věřící si v sobotu spolu s brněnským biskupem připomněli půlstoletí od postavení kostela sv. Josefa v Senetářově.
Věřící si v sobotu spolu s brněnským biskupem připomněli půlstoletí od postavení kostela sv. Josefa v Senetářově. Snímek autorka

„Jsme na místě, kde byl v naší zemi postavený jediný kostel během rudé totality,“ uvedl biskup. Slavnostní okamžiky si nenechala ujít ani čtyřiaosmdesátiletá Marie Mazalová z Adamova, která zde byla i před padesáti lety. „Bydlela jsem tehdy ještě v Prostějově. Přijeli jsme, protože to byla naprosto výjimečná a neopakovatelná událost. Dovnitř jsme se ale nedostali. Byly tady tisíce lidí z celé republiky,“ zavzpomínala pamětnice. „Pamatuji si, jak se kostel budoval. Bylo to obrovské nadšení a sebezápor všech. Lidé na stavbu dávali peníze, které museli ušetřit na rodinách. Samotné otevření kostela byl potom manifest proti komunistickému režimu, který zakázal posvěcení kostela,“ doplnil rodák ze Senetářova devětapadesátiletý Ladislav Zouhar. Chrám byl proto vysvěcený biskupem Vojtěchem Cikrlem až po revoluci v roce 1991.