Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Publicistika|Čtení na pokračování: Nemohl bych vedle vás žít (2)

Čtení na pokračování: Nemohl bych vedle vás žít (2)

12. 7. 2021

Tisk

Přinášíme druhou ukázku z připravovaného knižního rozhovoru s P. Vojtěchem Kodetem, který vydá nakladatelství KT a Doron. V tomto úryvku P. Kodet líčí, jak nástup komunistů k moci dopadl na jeho rodinu.

Když komunisté v roce 1948 převzali moc, dědečka a jeho bratra přišli přesvědčovat, aby vstoupili do komunistické strany. Tatínka zase nutili, aby přešel do Československého svazu mládeže (ČSM), což byla marxistická mládežnická organizace. Chtěli po něm, aby dal do novin prohlášení, že ze své pozice předává lidoveckou mládež do ČSM. Když odmítl, řekli mu, že toho bude litovat. Následně dědu, jeho bratra i tatínka vyloučili z lidové strany, protože se nechtěli podřídit novému prokomunistickému vedení. Poté komunisté dědovi zabavili obchod a Kostelní jednotě sebrali peníze na provoz Katolického domu.

Tu výhrůžku tatínkovi komunisté splnili?

V říjnu téhož roku přišli členové Státní bezpečnosti tatínka zatknout. Byl tou dobou na vojně na vojenské škole pro záložní důstojníky ve Frýdku. Jak sám říkal, hned ten večer se seznámil s vyšetřovacími metodami Státní bezpečnosti. Druhý den byl převezen do vojenské věznice v Jihlavě. V polovině listopadu byl dočasně propuštěn z vojny a převezen do krajské věznice.

Proč tatínka zatkli?

Bylo mu podsouváno, že se podílel na protistátním spiknutí. Tři měsíce s krutými výslechy a mučením si odpykal na samotce. Koncem února 1949 byl spolu s ostatními odsouzen. Šlo prý o vůbec první vykonstruovaný proces na Jihlavsku. Dostal šest měsíců, které také odseděl. Nepravdivou výpověď, kterou mu připravili, nakonec podepsal, ale nikoho neudal.

Přiznal se k něčemu, co nebyla pravda?

Jako chlapec jsem nemohl pochopit, proč se tatínek přiznal, když byl nevinný. Vzpomínám si, jak se na mě podíval a řekl, že by to podepsal každý, kdo chtěl přežít. Dvakrát za den ho před oním „doznáním“ přinášeli z výslechu v bezvědomí. Po jednom nočním výslechu, když ho hodili do cely, se celý roztřásl zimnicí. V té chvíli prý slyšel hlas: „Neboj se, vždyť jsem s tebou.“ Sám říkal, že od toho okamžiku čelil všemu utrpení a nástrahám s větší vnitřní silou. V bolesti zakusil, co to znamená zcela se spolehnout na Pána. Proto se už celý život nikoho nebál. Víc nám o tom nechtěl říct. Vím jenom to, že mu při výsleších vymlátili téměř všechny zuby. Dnes ho obdivuji, že dokázal ve dvaceti dvou letech takto obstát.

Tatínka zavřeli jako velmi mladého. Jak to snášel?

Podle svědectví současníků nejenže ho to nezlomilo, ale naopak: zocelil se lidsky i ve víře. Ačkoli to byl velmi citlivý a jemný člověk, tváří v tvář zlu byl nebojácný. Říkával, že ho ve vězení posiloval a vedl Duch svatý. Pamatuji si, jak nás později povzbuzoval, že se nemáme nikoho bát, ani komunistického režimu. Říkal, že nás mohou maximálně zavřít, a to že on už zažil. Tenkrát mě jeho odpověď uklidnila a ani později jako kněz jsem strach neměl, i když jsem byl předmětem zájmu Státní bezpečnosti.

Jak se tatínek vyrovnal s tou nespravedlností, že ho týrali a zavřeli kvůli něčemu, co neudělal?

Vzpomínám si v té souvislosti na dva zážitky. Jednou jsem s ním jako chlapec šel v Jihlavě po ulici a on mi říká: „Podívej na tamhle toho pána, až nás uvidí, přejde na protější chodník.“ Ptal jsem se pochopitelně proč a táta povídá: „Víš, ten pán se ke mně nechoval hezky, když jsem byl ve vězení, a teď ho to trápí ve svědomí. Ale neboj se, já jsem mu odpustil, jenže on to neví.“ Druhá příhoda se odehrála po srpnu 1968. V naší obci žil velký komunistický funkcionář Karel H., který měl také podíl na tatínkově zatčení. Byl asi o deset let starší než on. Po vpádu ruských vojsk, kdy se po nadějném politickém uvolnění situace v republice obrátila k normalizaci, tedy k opětovnému zavedení diktatury, se táta s tímto pánem potkal na plese u nás v Beranově. Pan Karel se opil a pozval tátu na „frťana“. Přitom se ho ptal: „Řekni mi, Pepo, jak je to možné, že ses mi nemstil, když jsi mohl?“ Vím, že mu táta odpověděl: „Pane H., už dávno jsem vám odpustil. Jednak spravedlnost patří Bohu a jednak, kdybych vám neodpustil, nemohl bych zde celá léta vedle vás žít.“

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou