13.–19. července 2021

Svatý otec se vydá v září na Slovensko

12. 7. 2021

Papež František přijede v září na Slovensko. Od 12. do 15. září navštíví Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Přicestuje vzápětí po mši svaté, kterou 12. září dopoledne uzavře 52. mezinárodní eucharistický kongres v Budapešti. Vatikán cestu oficiálně potvrdil 4. července.

„Je to mimořádně radostná zpráva. Nástupce apoštolů přijíždí na Slovensko!“ reagoval předseda Konference biskupů Slovenska arcibiskup Stanislav Zvolenský a vyzval: „Všechny prosím, abychom se začali vnitřně připravovat tak, abychom doopravdy dokázali vyslechnout poselství papeže Františka.“ Tím je podle Zvolenského vnímavost k trpícím, k potřebám mládeže a k lidem na okraji společnosti. Od této apoštolské cesty pak arcibiskup očekává „velké duchovní posilnění“.

Radost vyjádřila též slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která pozvání papeži předložila při audienci ve Vatikánu loni v prosinci. „Věřím, že přítomnost papeže Františka bude pro nás všechny poselstvím smíření a naděje ve složitých časech, které prožíváme,“ prohlásila prezidentka. Slovenské diecéze nyní zahajují duchovní a modlitební projekty, které by pomohly věřícím dobře se na setkání se Svatým otcem připravit. Podrobný program návštěvy bude teprve zveřejněn.

Hlavu katolické církve bude Slovensko hostit už počtvrté – v letech 1990, 1995 a 2003 sem připutoval Jan Pavel II.